Špilberk

Na brněnském hradu Špilberk se o prvním červnovém víkendu opět po roce konal gastronomický svátek. Již počtvrté totiž proběhl Food Festival Špilberk. Organizátoři společně s kuchaři třinácti vybraných restaurací připravili pro milovníky jídla bohatý a rovněž velice chutný program. Hlavními trháky byli zahraniční kuchaři nebo jeden a padesátikilový tuňák porcovaný sushi mastery z Koishi. Akce se zúčastnil i redaktor Zpravybrno.cz.

Jednovaječná dvojčata Kája a Jan Saudkovi zanechali na české umělecké scéně výraznou stopu. První jako vynikající výtvarník a komiksový kreslíř, jehož nezaměnitelný rukopis se objevil také v několika filmech, druhý jako svérázný fotograf s osobitým stylem, který se věnuje hlavně ateliérové tvorbě. Expozice Saudek & Saudek 80 vznikla při příležitosti 80. narozenin bratrů, které oslaví v květnu. Výstava se návštěvníkům otevře ve čtvrtek na Špilberku.

Severní přístavek a vodojemy v hradním komplexu Špilberk mají být příští rok zrekonstruovány. Opravy se uskuteční díky více než stomilionové dotaci z evropských fondů. Projekt počítá se zřízením restaurátorských dílen a vybudováním lapidária, tedy místa, kde jsou vystavovány různé kamenné předměty. Nyní se ve výběrovém řízení hledá zhotovitel zakázky.