pátek, 21 listopad 2014 14:56

V soutěži o nejsexističtější reklamu „vyhrály“ ČSSD a TOP 09

Napsal(a)
Logo soutěže Sexistické prasátečko. Logo soutěže Sexistické prasátečko. www.prasatecko.cz

Veřejný prostor zaplavují reklamy. Často zobrazují spoře oděná, nebo zcela nahá těla. Doprovázejí je marketingové kampaně, ze kterých přímo křičí tradiční genderové stereotypy. Nevládní organizace NESEHNUTÍ už pošesté zorganizovala soutěž Sexistické prasátečko, která se snaží na tento jev upozornit. Letos už zná své vítěze. Na předních místech se kromě "bradavkové" klimatizace objevily i plakáty polotockých stran či neoficiální video univerzity.

Soutěž Sexistické prasátečko se zaměřuje především na způsob prezentace mužů a žen v reklamách, který upevňuje předsudky ohledně jejich rolí ve společnosti.

„Sexismus si většina lidí spojuje jen se sexem, a proto si myslí, že kritizujeme jen nahotu v reklamě. Ve skutečnosti se však sexismus projevuje zejména předsudky o méněcennosti některého pohlaví, sexistická reklama nám vnucuje, jaká je ‚správná' žena a ‚správný' muž, upevňuje přežité stereotypy a zjednodušené názory o údajně ‚náležitém' či ‚přirozeném' chování mužů a žen bez ohledu na jejich skutečné vlastnosti a schopnosti," vysvětlila jedna z organizátorek soutěže a členka NESEHNUTÍ Petra Havlíková.

Od konce května do poloviny října lidé nominovali reklamy, které jim připadají sexistické. Poté vypuklo hlasování, které bylo uzavřeno 15. listopadu. Hlasovalo se ve dvou kategoriích - Objektifikace aneb Ukaž všechno, která zahrnuje reklamy zobrazující lidi jako sexualizované objekty, a kategorii Stereotypy a jazykový sexismus, která upozorňuje na dvojsmyslné reklamní slogany a stereotypní zobrazení žen a mužů v reklamě.

Kromě veřejnosti hodnotila reklamy i odborná porota z genderové, mediální a marketingové oblasti. V porotě zasedla například expertka na genderové právo na univerzitě v Oxfordu Barbara Havelková nebo první náměstkyně ministra kultury a členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřina Kalistová.

Vítězové kategorie Objektifikace aneb Ukaž všechno

Na prvním místě se umístila reklama ČSSD pro Zlínský kraj, na které je vyobrazen nahý ženský klín zakrytý rukou. Znalci "vítězství" odůvodnili jednoduše.

"Fotografie nahého ženského klína působí v rámci politické kampaně nevhodně a sexisticky. Není nijak spojen s propagovaným produktem - politickou stranou. Vizuál reklamy je doplněn dvojsmyslným sloganem s vyznačenou částí 'poprvé dát! odkazující k sexuálnímu aktu." Tato reklama získala 638 diváckých hlasů.

cssd

Na druhém místě skončila žena s odhaleným poprsím, která poutá na společnost Autoklimabrno. Na třetím místě se pak umístil propagační klip Slezské univerzity v Opavě, na kterém se v závěru objeví kopulující dvojice na toaletách, což je doprovozeno sdělením: "Zde se plodí vzdělanost". (Video najdete pod článkem.)

autoklima

"Úspěchy" v kategorii Stereotypy a jazykový sexismus

V této kategorii nejvíc zabodovala reklama rádia Spin, na které je portrét mladé dívky s dlouhými zrzavými vlasy, vzrušeným obličejem a slogan: "Čím rezavější střecha, tím vlhčí sklep".

"Reklama nejenom redukuje ženu na sexuální objekt, ale používá velice vulgární slovní doplnění, kterým dochází k degradaci žen. Ani obrazové a ani slovní prvky navíc nesouvisí s propagovanou službou, takže je toto ponížení ženy zcela samoúčelné," vytýkají odborníci. Tato reklama získala 435 hlasů.

radio spinNa druhém místě se umístila reklama Hnutí otevřená radnice z Litvínova. Vedle sloganu "Otevřená radnice, vyšpulená zadnice" stojí za sebou pět žen, které lascivně špulí zadek. Na třetím místě pak skončil poutač na Jazykový a vzdělávací institut, kde obnažený muž říká směrem k mladé ženě: "Dostal jsem ji jazykem".

radnice jazyky

Shodla se odborná porota s veřejností?

Odborná čtrnáctičlenná porota vybírala tři nejsexističtější reklamy letošního roku. Dvě z nich se shodovaly s hlasováním veřejnosti – na třetí místo se dostala reklama "Dostal jsem ji jazykem", na druhé kampaň Slezské univerzity v Opavě. Na první místo však porota poslala reklamní billboard TOP 09 Havířov s vyšpuleným dámským zadkem v tangách a sloganem "Vždy na správném místě".

"Plakát parlamentní strany TOP09 využívá typického motivu pin up girl. Plakát je nejen sexistický, ale přímo heterosexistický. Ženská zadnice je podle TOP09 tím pravým místem, kde je správné být. To znamená, že se obrací pouze na heterosexuálně orientované muže, kteří svou heterosexualitu potřebují neustále performovat, aby bylo každému jasné, že jsou těmi správnými chlapáky. Když bychom totiž vynechali gender a sexuální podtext, mohli bychom plakát přečíst následovně: 'Děláme politiku dobře, protože víme, komu vlézt do …. (pozadí)'."

top09

Na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže Sexistické prasátko se sešlo zhruba sto padesát lidí. "Už sleduji tuhle soutěž asi pět let - od té doby, kdy to byla malinkatá akce s pár reklamami, a je super, jak se to rozrostlo. Mně ta sexistická reklama dost otravuje, vidím ji pořád, když chodím městem, bydlím v centru a nedá se jí vyhnout, takže této iniciativě fandím," uvedla návštěvnice Klára Jordánová.

Její kamrarádka Lenka Tomčalová souhlasila, že v Brně je reklam s polonahými ženami hodně. "Nikdy dřív mi podobné reklamy nepřipadaly jako takový problém, až když jsem se přestěhovala z maloměsta do Brna. Kolikrát když vidím ty billboardy u silnic, tak si říkám, že i mě tahají oči, a to jsem ženská. Myslím si, že sexuálně laděné reklamy můžou být pro řidiče nebezpečné," řekla návštěvnice.

CIMG0033

 

CIMG0045 CIMG0046

Média