Zprávy z regionu Brno

Skupina vědců a techniků z Masarykovy univerzity tráví šestý týden na polární stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Polárníky čekají poslední dny v ledové říši a pak už se vydají na cestu domů. Díky dobrému počasí se expedici podařilo splnit vytyčené výzkumné úkoly.

Výpočetní technika za téměř čtyř a půl milionu korun má prodloužit životnost projektu pomáhajícího žákům, kteří by pravděpodobně školu bez pomoci nedokončili, a zavřeli si tak cestu k dalšímu vzdělání. To hrozí více než tisícovce brněnských dětí.  

Spolupráce s diktátorským režimem, vyjednávání s baskickými separatisty, nebo pohled do zákulisí obchodu s fotbalovými talenty. To všechno nabídne desátý ročník festivalu španělsky mluvených filmů La Película, který bude k vidění v brněnské Scale. Na programu jsou vedle snímků, které se soustředí na aktuální společenské problémy jako je ekonomická krize nebo emigrace, i ty, jež připomínají příběhy minulého století.

Jednovaječná dvojčata Kája a Jan Saudkovi zanechali na české umělecké scéně výraznou stopu. První jako vynikající výtvarník a komiksový kreslíř, jehož nezaměnitelný rukopis se objevil také v několika filmech, druhý jako svérázný fotograf s osobitým stylem, který se věnuje hlavně ateliérové tvorbě. Expozice Saudek & Saudek 80 vznikla při příležitosti 80. narozenin bratrů, které oslaví v květnu. Výstava se návštěvníkům otevře ve čtvrtek na Špilberku.

Nová pravidla pro provozovatele loterií a heren platí od prvního ledna. Brněnští strážníci od té doby kontrolují, jak je zařízení respektují. Únorové kontroly ukázaly, že více než třetina heren se vyhláškou stále neřídí. Strážníci po domluvách nyní přecházejí k ráznějším opatřením.