úterý, 30 prosinec 2014 14:43

Vědci z Masarykovy univerzity odcestovali na Antarktidu. Budou zkoumat tučňáky

Napsal(a)
Vědci budou odebírat krev tučňákům, chtějí zkoumat jejich geny. Vědci budou odebírat krev tučňákům, chtějí zkoumat jejich geny. www.paxabay.com derdento

Experti z brněnské univerzity po vánočních svátcích zamířili na expedici na polární stanici Johanna Gregora Mendela, kterou univerzita vybudovala na antarktickém ostrově Jamese Rosse. V těchto končinách budou s kolegy z Chile odebírat krev tučňákům, aby zanalyzovali genovou rozmanitost populace těchto živočichů. Na dvouměsíční výpravu, která se koná podeváté, vyjelo letos patnáct odborníků a techniků.

Čeští odborníci budou na Antarktidě také pokračovat v dlouhodobém meteorologickém a biologickém monitoringu, jehož součástí je sledování ledovců i primitivních forem života ve sladkovodních jezerech a v moři. Zaměří se na trus ptáků, v němž budou hledat takzvané arboviry způsobující nebezpečné choroby, například encefalitidu.

"Lékař výpravy se také letos zaměří na detailní hodnocení zdravotního stavu členů posádky v průběhu expedice. Ve vzorcích krve bude sledovat imunitní parametry související s působením extrémních podmínek na člověka," uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Základna J. G. Mendela byla dostavěna na Antarktidě v březnu 2006 a Česká republika díky ní patří mezi 31 států světa, které mají v ledovém kontinentu výzkumné stanice. Odborníkům z Masarykovy univerzity, ale i z dalších českých a zahraničních institucí, má sloužit příštích 20 až 30 let.

Expedice vymění čluny za terénní čtyřkolky

V minulých letech komplikovalo přesun na stanici a některé plánované výzkumy zamrzlé moře, současná výprava se chce těmto problémům vyhnout. "Letos nás mořský zámrz nezaskočí, protože celou cestu poletíme a pro dosažení vzdálených lokalit na ostrově pak namísto člunů použijeme nové terénní čtyřkolky," přiblížil další novinky Kapler.

Kvůli loňskému zámrzu se zdrželo i plánované technické vylepšení stanice, které zahrnuje navýšení její ubytovací kapacity až na dvacet osob, instalaci 108 solárních panelů, testování nového typu větrné elektrárny o výkonu 5 kW a především zlepšení systému čerpání, úpravy, ohřevu a skladování pitné vody.

"Naše vědecká stanice se aktivně zapojila také do spolupráce s průmyslem, především v oblasti konstrukčně-materiálových věd. Budeme testovat například odolnost průmyslových polymerů vůči UV záření, komunikační technologie, systémy odpadového hospodářství v polárních podmínkách nebo se podílet na vývoji nové generace vybavení pro extrémní podmínky," doplnil Kapler.

Expedice vyrazila z Brna 29. prosince ráno a zamířila do Vídně. Z rakouského hlavního města se letecky přesune do argentinského Rio Gallegos, odkud poletí vojenským speciálem na argentinskou základu Marambio. Na poslední úsek cesty využije vrtulníky, kterými se přepraví na základnu J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Návrat je plánován v polovině března.