čtvrtek, 25 prosinec 2014 18:41

Hvězdárna nabídne špičkové odborníky. Přednášet budou o černé díře i mikroskopech

Napsal(a) kol

Brněnská hvězdárna na leden připravila sérii odborných přednášek na téma "Ochutnejte vědu". Prezentovat o černé díře, kvantové teorii, mikroskopech i sluneční soustavě přijedou špičkoví čeští odborníci. Zájemci se s nimi dokonce budou moci ponořit hlouběji do problematiky a dle zájmů diskutovat. Vstup na všechny čtvrteční přednášky bude stát 80 korun. Začínat budou v 18:00.

Sluneční soustava – stále je co objevovat! (8. 1.)

Mgr. Jakub Rozehnal, Štefánikova hvězdárna v Praze

Sluneční soustavu poznáváme již tisíce let, přesto se náš pohled na ni v poslední době dramaticky změnil. Na přednášce se vypravíme do mrazivých končin za drahou Neptunu, vyvrátíme mýtus o kometách, přinášejících vodu na Zemi, budeme pátrat po neexistující obří planetě, zjistíme, odkud se neustále berou tělesa ohrožující naši Zemi a mnoho dalšího.

Brno pod drobnohledem (15. 1.)

Ing. Tomáš Vystavěl, Ph.D., Společnost FEI Czech Republic, s.r.o., Brno

Populárně – vědecká přednáška o elektronové mikroskopii, která popíše základní metody elektronové mikroskopie. Nastíní její místo ve světě materiálového i biologického výzkumu, ale i její průmyslové a klinické využití. Přednáška bude zaměřena také na pohled do historie a současnosti výroby a vývoje elektronových mikroskopů v brněnském regionu – světovém centru elektronové mikroskopie.

Podivuhodná říše kvant (22. 1.)

Prof. RNDr. Pavel Cejnar Dr., DSc, Ústav částicové a jaderné fyziky, MFF UK v Praze

Kvantová teorie je nepostradatelnou součástí moderní fyziky, bez níž nelze pochopit děje v mikrosvětě ani strukturu našeho vesmíru. Přesto nás její obsah nepřestává udivovat. V přednášce si všimneme paradoxů a podivností, které z kvantového pojetí reality vyplývají, a nastíníme možnosti jejich využití v informačních technologiích budoucnosti.

Kerrova černá díra aneb Cesta do neznáma (29. 1.)

RNDr. Pavel Bakala, Ph.D., Slezská univerzita v Opavě, Ústav fyziky

Černé díry, bizarní kosmické objekty, jsou místy, kde si čas a prostor vyměňují místa, kde lze pozorovat budoucnost našeho vesmíru a kde je snad i možno proplout do jiných vesmírů. Extrémně silná gravitační pole černých děr zakřivují prostoročas tak, že šíření světla je zcela odlišné od naší bezprostřední zkušenosti. Přednáška je věnována superpočítačovým simulacím a vizualizacím vzhledu oblohy virtuálního pozorovatele putujícího do hloubky gravitačního pole extrémně rychle rotující Kerrovy černé díry až k jejímu horizontu událostí.

Na všechny přednášky je možné zakoupit vstupenku elektronicky na stránkách hvězdárny.