pátek, 28 listopad 2014 15:15

Kdo stojí za Wikipedií a jak ji využívat? Odpovědi zaznějí na brněnské Wikikonferenci

Napsal(a)
Wikikonference se uskuteční v sobotu v brněnské hvězdárně. Wikikonference se uskuteční v sobotu v brněnské hvězdárně. Hvězdárna a planetárium Brno

Snad každý se někdy obrátil s nějakým dotazem na Wikipedii.Málokdo ale tuší, kdo aktivně vytváří její obsah. Návštěvníci Wikikonference v brněnské hvězdárně budou mít příležitost nahlédnout „pod pokličku“ této největší internetové encyklopedie na světě a osobně si s některým z jejích zakladatelů popovídat.

S půlmiliardou návštěvníků měsíčně je Wikipedie šestou nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě. Mimořádné na Wikipedii je, že je první z nekomerčních encyklopedií, na její chod přispívají sami čtenáři v dobrovolných sbírkách, finančně ji podporují také některé internetové vyhledávače. Encyklopedická hesla píší dobrovolníci z celého světa a úpravy v ní může dělat každý.

Tvůrci české Wikipedie, kteří napsali více než 300 tisíc článků, si nyní pro veřejnost na sobotu přichystali patnáct přednášek. Ty zazní v prostorách brněnské hvězdárny.

"Na rozdíl od minulých ročníků, které byly více zaměřeny na již aktivní redaktory, je tentokrát program orientován více na zvídavou veřejnost,“ řekl Marek Blahuš z týmu brněnských wikipedistů. Zástupci brněnských kulturních a vzdělávacích institucí mohou navštívit také odborný seminář o možnostech spolupráce s Wikipedií. 

Na Wikipedii píší i odborníci

„Když jsem zjistil, že mí studenti používají Wikipedii, přišlo mi marné jim to zakazovat. Namísto toho jsem do ní začal sám psát, aby tam našli kvalitní obsah,“ vysvětlil svůj postoj profesor Jan Sokol, který přispívá do Wikipedie od roku 2007.

„Kdo chce zlepšit české školství, měl by podpořit rozvoj české Wikipedie,“ myslí si ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Možnost propojení akademického světa s Wikipedií je aktuální téma, o němž v sobotu promluví předseda Spolku absolventů a přátel Masarykovy univerzity Tomáš Mozga, který je zároveň spolupořadatelem celé akce.

Na počátku české verze Wikipedie stál brněnský esperantista Miroslav Malovec, který v roce 2002 přeložil úvodní stránku Wikipedie z esperanta do češtiny, a vytvořil tak prostor dalším nadšencům. Dnes má česká Wikipedie několik stovek aktivních redaktorů, ale různou měrou do ní za celou dobu jejího fungování přispělo zhruba třináct tisíc uživatelů.

  wikikonference

Práci všech autorů lze volně kombinovat díky licenci Creative Commons, jíž se pisatelé vzdávají části svých autorských práv. O problematice duševního vlastnictví pohovoří na Wikikonferenci Lucie Straková z Ústavu práva a technologií Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Projekt, který se snaží zapojit do tvorby Wikipedie seniory, představí Vojtěch Veselý.

Vstup na první brněnský ročník Wikikonference je zdarma. Zájemcům je však doporučováno se předem registrovat na webu události, kde také najdou podrobný program akce.

Konferenci pořádá nezisková organizace Wikimedia Česká republika, která zastupuje americkou nadaci Wikimedia Foundation, jež internetovou encyklopedii provozuje.