pátek, 24 červenec 2015 03:31

Skauti z Brna jedou na světové setkání do Japonska, vezou s sebou podsady

Napsal(a) RED
Čeští skauti poletí na setkání do Japonska. Čeští skauti poletí na setkání do Japonska. Junák - český skaut

Od příštího týdne začne na japonském ostrově Honšú 23. Světové skautské jamboree, tedy setkání. Z České republiky na něj míří tři stovky skautů a skautek. Mezi nimi i čtyřicet dětí a dospělých z Brna a Jihomoravského kraje. Na odjezd se připravovali dva roky.

„Ladíme poslední detaily před odletem a těšíme se na začátek naší cesty. Už také zhruba víme, jaký bude náš program na jamboree a čekají nás opravdu velké věci,“ řekla vedoucí jihomoravské výpravy Kateřina Motlová.

Skauti se mimo jiné podívají i do měst Hirošima a Nagasaki, kde se zúčastní pietního aktu k uctění památky obětí výbuchu atomové bomby. K atomovým útokům došlo přesně před sedmdesáti lety.

Světové skautské setkání Jamboree se koná jednou za čtyři roky pokaždé v jiné zemi. Z České republiky na něj vyrazí kontingent čítající 300 členů. „Náš kontingent je složen z pěti jamoddílů, tedy šestatřiceti dětí ve věku 14-17 let a čtyř vedoucích. Část tvoří také dospělí dobrovolníci zařazení do mezinárodního servistýmu. Jsme druhá největší výprava v historii českého a československého skautingu, která na světové Jamboree kdy jela,“ řekla vedoucí české výpravy Mariana Ermlová.

Skauti budou na setkání prezentovat české podsady i osobnosti

Po skončení samotného Jamboree čeká na české skauty také takzvaný Home Hospitality – pobyt v rodinách japonských skautů, který jim pomůže více poznat tamní kulturu a způsob života.

Desetidenní mezinárodní tábor bude věnován především vzájemnému poznávání, hrám, vodním aktivitám, ale také vzdělávacím programům. Pro skauty je to příležitost, jak navázat nová přátelství napříč světadíly a poznat kulturu jiných národů. Důležitou součástí pobytu je ovšem také reprezentace České republiky a našeho domácího skautingu, kterou bude zajišťovat český expoziční stan.

Prezentovat se skauti budou skrze české sportovce, vědecké úspěchy a české osobnosti. Světu ovšem připomenou také český vynález – podsadové stany, ve kterých bude část účastníků celé jamboree přespávat.

Celé setkání se nese v duchu mírového poselství a mezinárodního přátelství. Skauti na Jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – přátelství bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo náboženského vyznání. Symbolem setkání je japonský znak „和“ a motto „Duch jednoty“. Znak „和“ (WA) v japonštině symbolizuje právě jednotu, harmonii, spolupráci, přátelství a mír.