čtvrtek, 13 listopad 2014 00:00

Medvědi Kuba a Toby opustí Brno. Děti si ještě vyzkouší jejich krmení

Napsal(a)
Medvíďata Toby a Kuba budou v brněnské zoo už jen posledních pár dní. Medvíďata Toby a Kuba budou v brněnské zoo už jen posledních pár dní. Zoo Brno

Zoologická zahrada Brno se loučí s oblíbenými kamčatskými medvědy Kubou a Tobym. Už odrostli, a tak stráví v brněnské zoo posledních pár dní. Příští týden se vydají na cestu do nového domova. Jejich poslední krmení s odborným komentářem bude jedinečné – nebezpečné šelmy nakrmí i děti.

"Do sobotního komentovaného krmení se mohou zapojit děti, které správně odpoví na jednoduché otázky týkající se života medvědů," uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Krmení začíná tuto sobotu o půl jedenácte dopoledne.

Kuba a Toby se narodili jako první kamčatští medvědi v Brně chovnému páru Jelizarovi a Kamčatce. "Při tomto prvním brněnském odchovu jsme zvažovali možnost nechat po porodu samici s medvíďaty ve společném výběhu se samcem. Nakonec, z obavy o bezpečí mláďat, byl velký výběh rozdělen na dvě části," popsal ředitel Zoo Brno Martin Hovorka a dodal, že i nyní by soužití dospívajících mláďat s Jelizarem bylo riskantní.

Péče o medvědy je velmi náročná, proto zájem některých zahrad o Kubu a Tobyho opadl. Nakonec poputují zhruba 1 200 kilometrů na východ do soukromé zahrady, která sídlí poblíž Kyjeva.

Ve střední Evropě se nachází pouze jeden další pár chovným kamčatských medvědů, který pobývá v Hamburku.

Brňané se s medvědy neradi loučí, a tak se objevily i negativní reakce. Například na Facebooku někteří vyčítají brněnské zoo poslání medvíďat na Ukrajinu a chovnou politiku zahrady.