úterý, 30 červen 2015 11:30

Vědci z MENDELU se podílí na novém testu na ebolu. Nemoc odhalí do půl hodiny

Napsal(a)
K odhalení eboly již nebude potřeba laboratoř K odhalení eboly již nebude potřeba laboratoř pixabay.com

Mendelova univerzita vyvíjí spolu se zahraničními vědci vývoji nový diagnostický test. Ten dokáže z krve určit, zda je pacient infikovaný virem ebola. Unikátní má být test především v rychlosti, s jakou dokáže virus diagnostikovat - zda je testovaný člověk nakažený, zjistí do půl hodiny. Navíc se kvůli tomu nemusí posílat vzorky do laboratoře. Test totiž bude možné použít i přímo v terénu.

"Spolehlivě diagnostikovat ebolu je doposud možné jen laboratorně na specializovaných pracovištích. Ty se v afrických podmínkách mohou nacházet i stovky kilometrů od pacienta. Než test podstoupí, může uběhnout i několik dní, a to je pro nemocného i jeho okolí fatální," uvedl hlavní řešitel projektu Vojtěch Adam.

Evropská unie uvolnila celkem 7,8 miliardy korun na vývoj a výrobu rychlých diagnostických testů a vakcín v reakci na největší epidemii eboly v historii. Při ní bylo nakaženo přes 25 tisíc lidí a téměř polovina případů skončila smrtí.

Test, který vědecký tým Mendelovy univerzity vyvíjí, bude detekovat virus do půl hodiny, což je několikanásobně rychleji než umožňovaly dosavadní metody. "Co je ale podstatnější: k diagnostice nebude zapotřebí ani laboratoř ani žádné jiné specializované pracoviště. Zdravotníci tak budou moci testovat pacienty přímo v terénu i na odlehlých místech a výsledky budou mít k dispozici za patnáct až třicet minut," uvedl mluvčí Mendelovy univerzity Radovan Kramář.

Univerzita na vývoji spolupracuje v rámci projektu FILODIAG s dalšími zahraničními týmy z Německa a Itálie. Očekává se, že funkční metoda bude k dispozici do tří měsíců. Na výzkum dostali vědci Mendelovy univerzity dotaci ve výši 6,5 milionů korun. Protože však nemají k dispozici vir eboly, pracují s virem koňské chřipky.