neděle, 28 červen 2015 18:40

Moravské náměstí se v pátek třáslo. Demonstrovali na něm pro i proti uprchlíkům

Napsal(a)
Na Moravském náměstí se v pátek uskutečnily dvě demonstrace. Na Moravském náměstí se v pátek uskutečnily dvě demonstrace. Ondřej Marosz

V Brně se opět demonstrovalo. A nebylo by to Brno, kdyby neprobíhaly dvě demonstrace zároveň. V pátek se na Moravském náměstí sešli odpůrci i příznivci imigrantů. Policie, která nasadila i antikonfliktní tým, však celou situaci zvládla. Za pomoci těžkooděnců a vrtulníku oba tábory udržela od sebe. Bylo zadrženo celkem 7 lidí a došlo ke dvěma lehkým zraněním.

Před sedmnáctou hodinou se v parku u Moravského náměstí začali srocovat příznivci imigrantů. Akce pod záštitou organizace Brno blokuje se zúčastnilo okolo 500 demonstrantů, vesměs mladých lidí. Začala velice poklidně, bylo postaveno malé stanové městečko, které mělo připomínat uprchlický tábor. Vystoupilo několik řečníků, kteří představili seznam deseti předsudků, jež společnost chová vůči imigrantům.

Akce byla zorganizována za dvěma účely. Jednak demonstranti vyjádřili podporu uprchlíkům, jednak protestovali proti rozrůstající se xenofobii rozdmýchávanou především neonacisty. Během projevů zazněla hesla jako: "Say it loud, say it clear, refugees are welcome here" (v překladu Řekni to nahlas a jasně, uprchlíci jsou zde vítáni) nebo "uprchlíci nejsou teroristi." Lidé nesli i různé transparenty, například "Vyměníme nácky za uprchlíky."

Atmosféra zhoustla s druhou demonstrací

Okolo tři čtvrtě na šest se začala na Moravském náměstí shlukovat i druhá skupina. Spolu s nimi se objevily i vlajky České republiky a další nacionální symboly. Již na první pohled bylo možné rozlišit, kdo patřil ke které skupině. Okolo 18 hodiny došlo k menší potyčce, kdy se k sobě dostalo několik příznivců obou táborů. Policie je však rychle odtrhla a z místa odvedla.

Druhá demonstrace, které se zúčastnilo okolo 700 lidí, začala krátce po šesté, kdy vystoupil první řečník. Avšak kvůli technickým potížím jej nebylo moc slyšet, ozývaly se pouze souhlasné reakce poslouchajícího publika. Lidé nesli transparenty hlásající například "Podpora muslimské imigrace není humanismus, ale vlastizrada." Asi po patnácti minutách se však dav náhle vydal směrem ke druhé skupině.

Mezitím se první demonstrace přesunula již na kraj parku směrem k Moravskému náměstí. Policisté však pohotově zakročili a obě skupiny se jim podařilo i za pomocí dvou tramvají udržet od sebe. Mezi oběma tábory vznikl 15 metrový pás, který okupovali pouze policisté a několik novinářů s reflexními vestami nesoucími název PRESS.

1

Nikdo nesměl překročit vytvořenou zónu. Tábory se začaly vzájemně překřikovat. Z jedné strany se ozývalo "Čechy čechům" a "Uprchlíky tady nechceme." Z opačné strany se skandovalo "Neonacisty v Brně nechceme" a "Fašisti do práce."

Po chvilce se odpůrci uprchlíků vrátili na Moravské náměstí, kde již mezitím vystoupil Vandas, šéf DSSS, jejíž odnož Mladí dělníci akci organizovali. Vandase již bylo slyšet zřetelněji. Vyzýval k obraně "naší" země a hlásal "Ať si uprchlíky vezmou USA, kteří jim mají mentálně blíž."

Panovala trochu nervózní atmosféra, policisté však byli dobře připraveni. V táboře odpůrců imigrantů došlo k další menší potyčce, kterou však těžkooděnci i skupinka policistů v civilu ihned eliminovala.

Celou akci monitoroval ze vzduchu vrtulník, nechyběla ani policejní jízda na koních. Chvílemi se mohlo zdát, že je na místě více policistů a novinářů nežli samotných demonstrujících.

Dav se rozpustil až u nádraží

Krátce po půl osmé se pak dav vydal na pochod k Hlavnímu nádraží. Po cestě se začalo hlasitě skandovat "Čechy Čechům" a zpívala se i česká hymna. Policisté zatarasili všechny boční ulice, a tak neměl dav kam uhnout. U nádraží se demonstranti zastavili a odpálili několik dělobuchů, které dohromady tvořily barvy České republiky. Poté se dav ještě přesunul před nádraží, kde chvíli blokoval komunikaci, avšak po čase se i za výzev policie rozešel.

2 3

"Sedm účastníků shromáždění jsme zajistili – dva neuposlechnuli výzvy policistů, dva zaútočili na policisty, jeden je podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, další ze zapálení vlajky. Jednoho maskovaného mladíka jsme zajistili poté, co jsme při jeho kontrole zjistili, že po něm bylo vyhlášeno pátrání. Během opatření byl lehce zraněn jeden ze zasahujících policistů a jeden účastník demonstrace," uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová