úterý, 05 květen 2015 11:34

Noví klokani zaskočili chovatele brněnské Zoo. Utekli z výběhu

Napsal(a)
Klokan žlutonohý v australské Monarto Zoo Klokan žlutonohý v australské Monarto Zoo Peripitus, commons.wikipedia.org

Brněnské zoo se podařilo po zdlouhavém a náročném vyjednávání získat povolení australské vlády k chovu klokanů žlutonohých. Chovatelé se mohou začít starat o první dva exempláře tohoto skalního klokana v České republice. Dorazily totiž dvě samičky z francouzského zoo Mulhouse. Hned druhý den však zaskočily ošetřovatele, když překonaly dvoumetrovou skálu a dostaly se z výběhu ven.

"Pro brněnský chov byly vybrány dvě samice z Francie, jedna z Los Angeles a samec ze San Diega. Transport tříleté Moonie a šestileté Corowy proběhl na začátku dubna a od té doby byly v aklimatizačním procesu v zázemí zahrady," sdělila mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková.

Samice ihned po příjezdu potrápily pracovníky zoo. Přeskočily totiž dvoumetrovou umělou skálu, čímž se dostaly do meziprostoru oddělující vchod do expozice. Samice pak byly odchyceny a dočasně přesunuty do zázemí, protože se v expozici musí provést úpravy, aby opět nedošlo k podobným útěkům.

Průchozí expozici předtím obývali klokani rudokrcí. Koordinátor celé akce však doporučil, aby byli nově příchozí klokani chováni samostatně, a tak museli být původní obyvatelé přesunuti do jiné části zahrady. Očekává se, že během dvou měsíců by měli z Ameriky dorazit další dva exempláře klokanů žlutonohých.

"V současnosti chová tento druh sedm zahrad v Evropě - Berlín, Besanco, Bristol, Brno, Dortmund, Madrid, Mulhouse, jedna zahrada v Izraeli a sedm v Severní Americe," uvedla Brindzáková.