pondělí, 04 květen 2015 12:00

Prvomájový pochod Dělnické mládeže blokovali aktivisté. Měli obrovskou převahu

Napsal(a)
Prvomájový pochod Dělnické mládeže blokovali aktivisté. Měli obrovskou převahu Michal Klajban, commons.wikipedia.org

První máj byl v Brně značně dramatický. Ve městě totiž po čtyřech letech Dělnická mládež opět uspořádala pochod. Podobně jako tomu bylo v roce 2011, i letos se zformovali aktivisté, kteří s tímto pochodem nesouhlasili. Iniciativě Brno blokuje se podařilo nahnat do ulic na dva tisíce lidí. Nakonec se i díky zásahům policie obě skupiny nesetkaly. Došlo však k potyčkám mezi demonstranty, policejními těžkooděnci i jezdci. Výsledkem bylo několik desítek zadržených a dva zranění policisté.

"Kritické to bylo v Lidické ulici. Policisté po nás chtěli, abychom odešli. Nemohli jsme se ani hnout. Najeli do nás proto na koních. Je podle mě zázrak, že se nikomu nic nestalo," řekla pro brněnský deník Rovnost studentka Pavlína Kohoutková.

Stalo se tak kolem šestnácté hodiny, kdy policisté nejprve odtáhli sedící demonstranty, aby uvolnili prostor pochodujícím. Na jejich místo však okamžitě nastoupili další demonstranti, kteří rovněž neuposlechli výzev policejního tajemníka k rozchodu. Policejní těžkooděnci následně zadrželi za použití slzného plynu na jednotlivé účastníky blokády čtyřicet dva demonstrantů.

Zásah policie byl však podle organizátorů akce Brno blokuje nepřiměřený. Samotnou akci pak podle nich policisté nezvládli. "Měli pochod Dělnické mládeže rozpustit, protože nedokázali lidem zajistit bezpečný průchod městem. Mlátili demonstranty obušky a stříkali jim do očí slzný plyn. Navíc po nich chtěli, ať se rozejdou ve chvílích, kdy nebylo kam odejít," vysvětlil pro Brněnský deník jeden z organizátorů Václav Pecl. 

Zajímaly se i osobnosti

Policisté popisují situaci jinak. Zásah i své podřízené bránil i šéf jihomoravské policie. "Z mého pohledu jsme zajistili bezpečnost občanů a pořádek v souladu se zákonem," uvedl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil pro server idnes.cz. Slzný plyn byl dle jeho slov použit pouze na jednotlivé případy, nikoliv na celý dav. 

Jeho slova potvrdili i záchranáři, kteří nemuseli ošetřovat žádné zraněné z řad demonstrantů. Policie zadržela celkem padesát sedm demonstrantů, všechny až na jednoho však postupně propustila. Během zatýkání byli lehce zraněni pouze dva policisté.

K samotné akci se vyjádřila i celá řada významných osobností. Pochod podpořil vůdce DSSS Tomáš Vandas, který mluvil od 14 hodin na Náměstí svobody. Naopak na stranu blokády se postavil například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek či bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Zatímco "blokádníků" bylo kolem dvou tisíc, příslušníků a příznivců Dělnické mládeže pochodovalo městem jen přibližně tři sta.