pátek, 01 květen 2015 15:02

Brno bude hostit udílení ceny za nejkvětnatější město Evropy. Poprvé od vstupu České republiky do soutěže

Napsal(a)

Město Brno bude v září 2016 pořádat slavností ceremoniál udílení cen soutěže Entente Florale Europe. Rozhodla o tom na konci dubna městská rada. Česká republika tak bude poprvé od roku 2002, kdy se stala členem soutěže o nejkvětnatější město, hostit předávání této ceny.

"Uspořádání slavnostního vyhlášení vítězů soutěže 'kvetoucích měst' je prestižní záležitostí. Vůbec poprvé v historii se tato akce uskuteční v České republice. Pro Brno je to jedinečná příležitost pochlubit se odborníkům z celé Evropy, jak dokážeme pečovat o městské parky a stromořadí, a potvrdit, že jsme ocenění před deseti lety získali právem," řekl náměstek primátora Martin Ander.

Ander narážel na rok 2004, kdy bylo Brno do soutěže poprvé nominováno a v konkurenci dalších jedenácti evropských měst nominaci proměnilo v celkové druhé místo a k tomu mu bylo uděleno speciální ocenění za zvlášť profesionální přístup v péči o historické parky a koncepční péči o stromořadí.

Pořadatelem soutěže je Evropská asociace pro zahradní a krajinářskou tvorbu (AEFP), která má sídlo v Bruselu. Cílem tohoto klání konajícího se od roku 1975 je především motivace a vzájemná inspirace představitelů obcí a zástupců soukromých firem, ale i jednotlivých občanů v oblasti spolupráce směřující ke zlepšení kvality života ve městech.

Samotná soutěž se vyhlašuje každoročně v září, přičemž okolo 400 účastníků slavnostního ceremoniálu stráví dva dny v hostitelském městě. Brno bylo na konci roku 2014 vybráno z pěti kandidátů výkonnou radou AEFP jako nejvhodnější kandidát pro pořádání udílení této ceny.