úterý, 21 duben 2015 09:41

VUT pomůže se stavbou sochy Buddhy v Tibetu. Postupně ji pak přemění na meditační středisko

Napsal(a)
Ilustrační snímek Ilustrační snímek pixabay.com

Ředitel a buddhistický učitel ze školy v tibetské vesnici Mulbekh přijel v neděli 19. dubna na Fakultu stavební VUT, aby požádal o pomoc při stavbě obří sochy Buddhy. Ta má být vysoká třiatřicet metrů. Problémem však není výška sochy, ale její základy, které budou mít podobu obřího trůnu s meditačním chrámem uvnitř. Komplikací je navíc i hornatý povrch, na kterém má být socha postavena.

"Na odborníky z VUT se Tibeťané obrátili díky sedmileté spolupráci s organizací Brontosauři v Himálajích. Vede ji Jiří Sázel, který je doktorandem na Fakultě stavební VUT," uvedla mluvčí VUT Marta Vaňková. Brontosauři ve vesnici již postavili školu, která se má do šesti let proměnit v kampus pro 350 dětí.

Do projektu se rovněž zapojil děkan fakulty Rostislav Drochytka nebo Ladislav Klusáček z Ústavu betonových a zděných konstrukcí. Nyní se musí ředitel tibetské školy Tsewang Norboo rozhodnout, jaké materiály použít. S tím mu má pomoci právě Klusáček. Vzhledem ke komplikovanému podloží bude nutné provést i geologický průzkum.

Výsledný projekt však bude jakýmsi kompromisem mezi odborností VUT a tibetským přístupem. "Je vynikající, že se obě strany potkaly a Tibeťané zjistili, jak komplexně se dá o stavbě uvažovat. Nicméně si troufám tvrdit, že naši odborníci nebudou moci pracovat tak precizně, jak by si představovali," podotkl Sázel.

Socha i s meditačním sálem má být hotová do roku 2020. Do roku 2040 se pak z projektu má stát meditační středisko s dalšími budovami, které navrhla Linhartova nadace.