čtvrtek, 09 duben 2015 08:22

Dva studenty čeká "škodovkové" dobrodružství. Pojedou po souši do Japonska

Napsal(a)
Dva skauti Jakub Pejchal a Aleš Cahlík se chystají na cestu do Japonska škovodkou. Dva skauti Jakub Pejchal a Aleš Cahlík se chystají na cestu do Japonska škovodkou. japonskoskodovkou.cz

Dva brněnští studenti a skauti Jakub Pejchal a Aleš Cahlík se rozhodli vyrazit do Japonska na světové skautské setkání. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby je nečekala více než měsíční cesta třicet let starou Škoda 120l. Do Japonska mají totiž namířeno po souši. Na jamboree, jak se setkání nazývá, se pak potkají s dalšími tři sta českými skauty, kteří reprezentují Českou republiku.

Jak vás napadlo vydat se do Japonska ve škodovce?
Prostě to jednoho dne přišlo. Byli jsme v té době zaujatí samurajskou kulturou a jet na Jamboree do Japonska byl náš velký sen. A protože nám přišlo škoda letět přes půl světa a zase zpět jen na 10 dní, nápad dopravit se tam svépomocí autem přišel prakticky vzápětí. A proč Škoda 120L? Přece nepojedou čeští skauti autem cizí značky. A taky doufáme, že budeme pro jeho jednoduchost schopní případné opravy.

Kolik vás čeká kilometrů a kudy budete projíždět?
Od našeho cíle nás dělí asi 13 000 kilometrů a více než 1 000 litrů benzínu. Vyrazíme v červnu, projedeme Polskem, celým Pobaltím, ruskou Sibiří a jestli se neztratíme někde v divočině, měli bychom začátkem srpna dorazit až k japonské Hiroshimě, kde se koná jamboree 2015. Cestu si okořeníme trajektem s mezipřistáním v Jižní Koreji.

Nebojíte se průjezdu odlehlými částmi Ruska?
Možná se na ně právě naopak nejvíc těšíme. Vždycky nás lákaly "konce světa". Když člověk žije v dnešním světě plném technologií a shonu, je vždycky dobré občas z toho vypadnout někam, kde nic není. Získává tím nadhled a odstup. Samozřejmě budeme muset být daleko opatrnější, protože pomoc jen tak nepřijde. A snad budeme mít i trochu štěstí.

Co vás čeká za nejzajímavější zastávky?
Dějiny 20. století poskytují návod, kam se v Rusku vydat. Poslední dobou jsem se trochu věnoval studiu českých legionářů na Sibiři a hrozně mě to chytlo. Tak se těším na Kazaň, Čeljabinsk, Omsk, Irkutsk či Vladivostok - významná místa jejich sibiřského dobrodružství (Aleš). Samozřejmě se oba těšíme na již zmiňovanou přírodu, nejvíc zřejmě na Bajkal (Jakub).

Co uděláte s autem, až dorazíte do svého cíle? Pojedete stejnou cestou zase zpátky?
Existují tři řešení. Auto v Japonsku prodáme, nebo necháme ekologicky zlikvidovat. Třetí možností je odvézt ho lodí zpět do Evropy. Všechno teď záleží na tom, kolik jsme ochotní zaplatit a co bude byrokraticky nejjednoduší. Cesta zpátky bohužel mezi možnostmi není.

Jak dlouhá cesta vás dohromady čeká?
Podle aktuálního plánu by nám samotná cesta do Japonska měla trvat přibližně 40 dní. V tom jsou započítány i zastávky na zajímavých místech a časová rezerva. Cesta přes Sibiř je ale pouze polovina našeho plánu, následně bychom chtěli strávit celý srpen poznáváním krás Japonských ostrovů.  skodovkari2

Jak se na start připravujete?
Je toho moc. S naším dvorním opravářem Láďou Reichem se snážíme dostat naši škodovku do formy. To zahrnuje i učení se základům automechaniky, abychom si v případě problému byli schopni poradit samostatně. No a samozřejmě komunikujeme s médii a skauty, řešíme potřebné papírování, sháníme sponzory, plánujeme cestu. Rozhodně se nenudíme.

Je to vaše první cesta, nebo jste škodovkou už někde byli?
Kromě krátké zimní cesty na Slovensko jsme v létě loňského roku podnikli týdenní cestu do rumunského Banátu. A i přesto, že tamní cesty občas vypadaly hůř než v Rusku, neměli jsme s autem jediný problém.

Budete z cesty točit podobný film jako „Trabanti“? Plánujete pak třeba nějakou výstavu?
Na video jsme bohužel oba marní. S fotografiemi to snad bude lepší. Budeme fotit na digitální i kinofilmovou zrcadlovku. Pro radost si bere Jakub i původní Flexaret. Rádi bychom po návratu vydali z celého dobrodružství knížku fotografií s komentáři. K tomu se také pojí i zamýšlené výstavy po celé republice.

Světové skautské jamboree

Na přelomu července a srpna se na japonském ostrově Honšú uskuteční 23. Světové skautské jamboree – setkání. Z České republiky na něj míří 300 skautů a skautek. Deset dní stráví poznáváním cizích kultur, navazováním mezinárodních přátelství, procvičováním angličtiny a aktivitami zaměřenými nejen na zábavu, ale i poznání.

Pro veřejnost bude jamboree site otevřeno ve dnech 30.7.–1.8. a 3.–6.8. Na jeden den se na světové skautské setkání může přijít podívat kdokoli. Je však potřeba si přes český kontingent zakoupit dopředu vstupenku. Jejich počet je omezený, pro celý svět jich je jen 5 tisíc na den!

Pokud máte zájem zajet se do Japonska podívat mezi 30 tisíc skautů, kontaktujte český kontingent na jamboree(a)skaut.cz. Více informací, ceny vstupenek a další najdete na www.jamboree.cz/visitors