středa, 25 březen 2015 10:53

Brňany postihl "blackout". Výpad elektřiny nacvičují všechny záchranné složky

Napsal(a)
Při blackoutu by nefungovaly ani semafory. Policie proto na Kolišti řídí dopravu ručně. Při blackoutu by nefungovaly ani semafory. Policie proto na Kolišti řídí dopravu ručně. pixabay.com

Od čtvrtečního rána probíhá v Jihomoravském kraji taktické cvičení Blackout JMK 2015. Jeho hlavním cílem je procvičit a sladit činnost orgánů krizového řízení, složek integrovaného záchranného systému a dalších zapojených subjektů při vzniku krizové situace. Nacvičují si, jak postupovat při dlouhodobém výpadku elektrické energie velkého rozsahu - takzvaném blackoutu. Kromě Brna a Jihomoravského kraje se zapojilo dalších jednadvacet obcí.

"Jde o největší cvičení složek IZS nejen u nás, ale i v České republice za posledních několik let. Hodláme vyzkoušet součinnost, kdyby došlo k takovéto energetické krizi. Chceme přesně zmapovat, jak se budou chovat složky integrovaného záchranného systému, jak budou fungovat energetici, jestli a jak dokážeme zajistit náhradní dodávky proudu takzvaným ostrovním způsobem, jak budeme zapojovat jednotlivé zdroje energie - v případě jižní Moravy jde o hodonínskou elektrárnu, teplárny, brněnskou spalovnu," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Podobně velké cvičení se uskutečnilo jen loni v Praze, v celé republice je jinak ojedinělé. Zapojily se desítky subjektů.

"Při cvičení 'spadnou' - a znovu podtrhuji pouze cvičně - sítě mobilních operátorů, pevné telefonní linky i internet. Bude důležité, aby na takovéto stavy byly připraveny jednotky Integrovaného záchranného systému, energetici, ale také nemocnice či čerpací stanice. Snažili bychom si sami pomoci, snažili bychom si vytvořit takzvaný ostrovní systém omezených dodávek elektrické energie především institucím, které by musely být funkční. Chceme, aby jižní Morava byla na takovéto situace co nejlépe připravena,“ zdůraznil ještě před zahájením cvičení hejtman.

Brňané se však s výpadkem proudu mohou setkat jen na třech křižovatkách, kde řízení namísto semaforů převzali dopravní policisté. Jde o tři světelné křižovatky na Kolišti - s Cejlem, Milady Horákové a Bratislavskou ulicí.

"Chceme odhalit eventuální nedostatky. Věřím, že Blackout přinese řadu užitečných poznatků. Budu velmi rád, když při vyhodnocení cvičení budu moci konstatovat připravenost jižní Moravy na takovouto situaci," uzavřel Hašek.