středa, 04 březen 2015 11:14

Pravidelná zkouška sirén v poledne nebude. Nahradí ji pieta za Brod

Napsal(a)
Ilustrační snímek Ilustrační snímek pixabay.com

Pravidelná měsíční zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, je ve středu 4. března zrušena. Sirény se tak nerozezní nejen v Brně, ale v celé zemi. Důvodem je jejich rozhoukání ve čtvrtek jako piety za zastřelené lidi v Uherském Brodu. O posunutém spuštění jednala vláda na návrh premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance. 

"O zrušení akustické zkoušky koncových prvků varování a vyrozumění rozhodl na základě návrhu ministra vnitra generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky," uvedla mluvčí ředitelství Nicole Zaoralová.

Čtvrteční spuštění sirén a rozeznění zvonů v celé republice má uctít památku osmi lidí, které minulý týden zastřelil v restauraci Družba v Uherském Brodě třiašedesátiletý muž. Následně zastřelil i sebe.

„Zpráva o osmi zmařených lidských životech zasáhla celou minulý týdennaši zemi. Celostátní symbolické uctění památky, o kterém rozhodla vláda, je vyjádřením hluboké lítosti a sounáležitosti členů vlády s pozůstalými a rodinami obětí,“ uvedl pro iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Pravidelná zkouška sirén byla již v minulosti několikrát zrušena - například v době, kdy byly na území České republiky povodně, aby nedocházelo k panice. Zkouška sirén byla také zrušena v květnu 2013, kdy první středa v měsíci vycházela na státní svátek 1. května - Svátek práce, aby tento den nebyl ničím rušen.

Sirény se pravidelně rozezvučí na většině obydleného území země

"Zkoušky systému varování obyvatelstva se konají v souladu s vyhláškou ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva. Varování obyvatelstva zabezpečují podle zákona č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, hasičské záchranné sbory krajů a obecní úřady," popsala mluvčí.

Zkoušky se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin, kdy jsou spuštěny všechny sirény v České republice. Z technických důvodů může být spuštění signálu posunuto o několik málo minut. Spouštění dálkově ovládaných sirén provádí školená obsluha zadávacího terminálu, který se nachází na krajském operačním a informačním středisku hasičského záchranného sboru kraje.

"Pro zkoušku sirén se používá takzvaný zkušební tón. Jedná se o táhlý nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. Vysílá-li tento signál elektronická siréna nebo místní rozhlas zapojený do systému varování, bude následně vysílána verbální informace: 'Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Právě proběhla zkouška sirén. Zkouška sirén'," doplnila Zaoralová.

Cílem zkoušek sirén je pravidelně a komplexně prověřit funkci celého ovládacího a telekomunikačního zařízení  systému varování a přezkoušet funkčnost sirén. Na celém území republiky je nainstalováno více než pět tisíc sirén, z nichž většinu je možné ovládat dálkově. Tyto sirény pokrývají 85 % obydleného území republiky varovným signálem.