středa, 18 únor 2015 14:19

Vědci dokončili výzkum na Antarktidě a chystají se na návrat do Brna

Napsal(a)
Expedice vědců z Masarykovy univerzity na Antarktidě strávila 6 týdnů. Expedice vědců z Masarykovy univerzity na Antarktidě strávila 6 týdnů. www.pixabay.com

Skupina vědců a techniků z Masarykovy univerzity tráví šestý týden na polární stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Polárníky čekají poslední dny v ledové říši a pak už se vydají na cestu domů. Díky dobrému počasí se expedici podařilo splnit vytyčené výzkumné úkoly.

Členové expedice nasbírali velké množství biologických vzorků zejména rozsivek, řas, sinic, mechů a lišejníků z více než 150 odběrových míst včetně okolí mrtvých tuleňů, jejichž pozůstatky jen pomalu podléhají rozkladu a jsou hlavním zdrojem živin pro rostliny.

Po návratu do Česka se pustí do analýz získaného materiálu. Hlavním cílem bude určit vybrané biologicky aktivní látky a v návazných laboratorních experimentech zjistit jejich chemické vlastnosti. Vědci také pokračovali s dlouhodobými experimenty simulujícími oteplování atmosféry.

"Předběžné výsledky měření potvrdily pozitivní vliv ochlazení způsobeného tři roky trvajícím mořským zámrzem na zpomalení úbytku ledovců. Teprve delší řada sledování ale dokáže odpovědět na závažné otázky související s vlivem globální klimatické změny,“ řekl vědecký koordinátor expedice Petr Barták.

Expedice vědcům prospěla, jsou v lepší fyzické kondici 

V oblasti lékařského výzkumu byla získána cenná data o vlivu fyzické zátěže a chladové adaptace členů posádky. První analýzy ukazují, že prostředí Antarktidy příznivě ovlivňuje zdravotní stav posádky. Díky práci v terénu se zvyšuje počet červených krvinek a schopnost krve zásobovat tělo kyslíkem.

Letošní expedice měla také za úkol provést některé úpravy na stanici. Technici například přebudovali systém výroby a distribuce elektrické energie. Nainstalovali sestavu 90 fotovoltaických panelů, čímž došlo k výraznému snížení spotřeby nafty na dieselovém elektrickém generátoru, který už není potřeba během slunečných dnů spouštět.

"Díky přírodním zdrojům sluneční a větrné energie se česká stanice dostala na absolutní špičku ve využívání obnovitelných zdrojů energie v Antarktidě,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.