úterý, 03 únor 2015 11:48

Káva a řemeslníci všeho druhu na jednom místě. Do Brna míří OpraKavárna

Napsal(a)
První OpraKavárna se uskutečnila v listopadu v Praze. Mezi lidmi měla úspěch. První OpraKavárna se uskutečnila v listopadu v Praze. Mezi lidmi měla úspěch. OpraKavárna

Rozbitý nábytek a elektronika či potrhané oblečení zaplní v sobotu novou kavárnu Industra ukrývající se v Masné ulici v areálu bývalých mrazíren. Od deseti hodin se tam totiž bude konat putovní OpraKavárna, v níž se setkávají milovníci kávy, čokolády a čajů s domácími kutily i profesionálními opraváři. Lidé jim budou po celý den nosit své rozbité výrobky a oni je za symbolickou částku přímo na místě dají do pořádku, nebo alespoň poradí, jak na to.

"Snad každému se doma válí něco, co je mu líto vyhodit. Dříve hojně rozšířených opraven je ale kvůli konzumně nastavené ekonomice dnes už pomálu a bývají těžko dostupné, značkové servisy jsou zase nesmyslně drahé. Tady bude více opravářů na jednom místě, zákazníci si tak můžou přinést více výrobků najednou a ušetří čas i peníze. V neposlední řadě zde třeba potkají zajímavé lidi," uvedl spolupořadatel OpraKavárny Pavel Latoň.

První OpraKavárna se konala v listopadu v Praze. "Přišlo šest opravářů a více než 200 zákazníků. S většinou výrobků si poradili, zákazníci tedy odcházeli spokojení," uvedl organizátor akce Jan Charvát. "Na brněnskou akci máme zatím přihlášené opraváře elektra, mobilů, oblečení, kol a nábytku. Doufáme, že účast bude opět hojná," dodal Charvát.

Opraváři dostanou práci, zákazníci ušětří čas i peníze

Kromě toho, že OpraKavárna přivede na stejné místo lidi s rozbitými věcmi a ty, kteří je umějí dát do pořádku, je taková oprava pro obě skupiny cenově výhodná. "Zákazníci zaplatí podle své spokojenosti, pro opraváře jsme stanovili vstupné sto korun, nicméně co si vydělají poté, odnesou si domů," popsal další z organizátorů Pavel Stratil a upřesnil, že akce potrvá do pěti hodin odpoledne. 

Pokud výrobek hned opravit nepůjde, například budou chybět náhradní díly, opravář si se zákazníkem vymění kontakty a domluví se na jiný termín. "V případě, že se starší elektronikou už nepůjde nic dělat, návštěvníci ji mohou odevzdat do speciálních kontejnerů, odkud poputuje k ekologické likvidaci," řekl David Vandrovec, který stojí v čele společnosti Rema, jež se zabývá zpětným odběrem elektrozařízení a je jedním ze sponzorů akce.

"Řada lidí si stále neuvědomuje, že se v elektrospotřebičích a bateriích často nachází nebezpečné látky, jako je rtuť, arzen, kadmium, olovo, ftaláty či PVC. Pokud tyto látky skončí v běžném komunálním odpadu a na skládce, mohou vážně škodit životnímu prostředí," dodal Vandrovec.

Webový projekt pomáhá najít nejbližší řemeslníky

OpraKavárna souvisí s projektem Opravárna, který přes internet sdružuje manuálně zručné lidi, kteří umí zašít kalhoty, renovovat nábytek nebo třeba vyměnit rozbitý displej u mobilního telefonu.

Momentálně Opravárna čítá více než 500 opravářů ze všech koutů republiky, další se mohou zdarma zaregistrovat. Web je určen také pro profesionální opraváře, kteří mají nedostatek zakázek.

Novinkou pak je možnost zadávání zakázek. Kdokoliv může během chvilky a zcela zdarma zadat zakázku, stačí vyplnit název výrobku, popis závady a lokalitu, a systém pak vygeneruje nejbližší opraváře v okolí.