pátek, 26 prosinec 2014 13:05

Vyrazit do kina a nechat se překvapit. Projekce naslepo je v Brně populární

Napsal(a)
Kino Scala se prezentuje jako univerzitní kino. Kino Scala se prezentuje jako univerzitní kino. www.aero.capsa.cz

Diváci přijdou do kina, ale až do poslední chvíle netuší, jaký snímek uvidí. Takový zážitek nabízí brněnské kino Scala. Pokud se někomu film nelíbí nebo ho už ho viděl a odejde do deseti minut od začátku projekce, může si přijít na bar pro malé pivo zdarma. Vstupenky je potřeba vyzvednout u pokladny, platí se ale až při odchodu, kdy každý návštěvník přispěje částkou, která mu připadá za zhlédnuté představení adekvátní. Fenomén promítání naslepo se vydala prozkoumat i redaktorka ZprávyBrno.cz.

Tak narvané kino jsem už dlouho neviděla, napadá mě, když tři minuty před začátkem filmu vcházím do sálu. Líbí se mi, že si originální formát projekce našel tolik fanoušků a ještě víc se na film těším, zároveň mám stále ale obavy, že pustí něco, co se mi vůbec nebude líbit. Jsem na výběr filmů poměrně náročná. Vyhýbám se dabingu a snímkům, které mají na ČSFD špatné hodnocení. Nemám v oblibě animované, historické či válečné filmy a westerny.

„Na dnešek jsme pro vás vybrali film Sama nocí tmou, který určitě ještě nikdo neviděl, má premiéru až osmého ledna. Přeji vám pěkný filmový zážitek," dovídáme se od dramaturga stručné informace a už se na plátně objevuje první filmová scéna v černobílém provedení.

Nedokážu rozpoznat, kde se děj odehrává ani jakým jazykem postavy mluví. Nápisy v podivných znacích ukazují na nějakou exotickou řeč, kterou nám překládají titulky. Kamery zachycují ponuré město, v jehož ulicích jsou doma drogy a prostituce. Druhá sexuálně laděná scéna dostává nečekaný spád. Křehké dívce v černém plášti vyjedou dva upíří zuby a lačně se zakousává do hrdla drogového dealera. V ten moment se několik lidí v sále zvedá a odchází.

Příběh pokračuje s velkým množstvím artově zpomalovaných záběrů a podmanivou hudbou na hraně hororu a romance, až dospěje k ne zcela uzavřenému konci. Po celou dobu ho protkávají vtipné až bizarní situace.

Někdo čeká film na úrovni, jiný zvláštnosti

Z filmu mám smíšené pocity. Rozhodně byl zajímavý, ale nenacházela jsem se zrovna v rozpoložení na tak alternativní bláznivý upíří snímek. Možná, že kdybych věděla, na co se chystám a něco si o ději přečetla dopředu, příběh bych lépe vstřebala. Určitě jsem ale na Scalu naslepo nezanevřela a někdy se ještě zkusím nechat překvapit.

Nejsem jediná, kdo je lehce rozčarovaný. "Líbilo se mi to, akorát jsem nechápala, jaký žánr to měl být," uvedla Emílie Gelová, která navštívila tento typ projekce už počtvrté. "Pokaždé to bylo dobré, akorát jednou dávali Dvanáct rozhněvaných mužů, a to už jsem viděla, tak to nebyl takový zážitek, jako kdybych to viděla poprvé," dodala Gelová.

"Jsem tu podruhé. Musím přiznat, že poprvé se mi líbilo promítání víc, viděli jsme klasický film Společnost mrtvých básníků, který mi připadal víc na úrovni," řekla Alice Pospíšilová.

Michal Heberstein zvláštnost filmů, která některým návštěvníkům připadala u Sama nocí tmou až za hranicí přijatelnosti, právě oceňuje. "Chodím na tyhle projekce pravidelně a většinou odcházím nadšený. Jsou to zajímavé filmy, které se většinou k lidem nedostanou jen tak, jsou to spíš neznámá díla a jsem rád, že se s nimi mohu seznámit," uvedl Heberstein.

Doma se později dočítám, že jsme viděli íránský film režisérky Any Lily Amirpour a že upírku v hlavní roli ztvárnila Sheira Vand. 

Promítání Scala naslepo se koná každý měsíc minimálně jednou. Další se uskuteční sedmého ledna o půl deváté večer. 

Kino stojí na Moraváku více než 85 let 

Budova na Moravském náměstí, v níž kino Scala sídlí, byla postavena v roce 1927. O rok později už v ní začalo fungovat kino Bio Dopz a už budovu prakticky neopustilo, ačkoliv střídalo jména Moskva a Scala.

V prosinci 2011 město vyhodnotilo provoz kina jako ztrátový a rozhodlo se jej zastavit a najít pro kino nového provozovatele. Tím se stala v roce 2013 Masarykova univerzita ve spolupráci se společností Aeropolis, která zajišťuje celoroční program filmové produkce. Do Scaly se tedy v říjnu 2013 po téměř dvou letech vrátili diváci. Masarykova univerzita využívá budovu i pro své odborné aktivity, kinosál slouží pro výuku, konference a semináře a akademické obřady Masarykovy univerzity.

Kinu Scala se s novým provozovatelem daří. Podle výsledků Unie filmových distributorů se stalo v prvním čtvrtletí 2014 třetím nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v České republice, navštěvovanější byla jen pražská kina Oko a Aero. "Pro mě to je výborný výsledek. V říjnu jsem pochyboval, zda se Scala s kapacitou 475 míst dá vyprodat. A během sezóny jsem se přesvědčil, že dá," řekl ředitel kina Radek Pernica.

S pronájmem Scaly je spokojená i Masarykova univerzita. "Nápad využít atraktivní prostory v samém centru města pro potřeby univerzity a současně obnovit tradici promítání kvalitní filmové produkce se po první sezóně ukázal jako plně funkční," zhodnotil situaci letos v říjnu prorektor Masarykovy univerzity Jiří Němec.

Vedle běžné filmové produkce kino hostilo také řadu filmových festivalů, například Mezipatra, Festival francouzských filmů, Cinema Mundi či Jeden svět. Přenášelo operu z New Yorku, balet a činohru z Londýna. Své pravidelné časy a pořady zde našly maminky s dětmi, senioři i studenti.