sobota, 15 listopad 2014 00:00

Brněnská divadla se otevírají. Zvou na sobotní Noc divadel

Napsal(a) kol

V sobotu odpoledne se otevřou dveře brněnských divadel a divákům nabídnou kromě klasického pohledu na jeviště i náhlédnutí do zákulisí. Uskuteční se totiž Noc divadel. Brňané tak mají už podruhé možnost zavítat do míst, kam se normálně nepodívají. Vybírat mohou hned z šestnácti divadel.

"Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. V České republice proběhl první ročník Noci divadel 16. listopadu 2013. Zúčastnilo se jej 80 amatérských i profesionálních divadel a souborů z 25 českých a moravských měst a navštívilo jej přes 40 000 diváků," uvedla mluvčí projektu Eliška Černá.

European Theatre Night se v roce 2013 zúčastnilo deset evropských zemí - Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Rakousko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko. Zapojilo se 400 divadel a institucí ze 120 měst. "Druhý ročník Noci divadel proběhne 15. listopadu. Společným tématem byl vyhlášen Rok české hudby," dodala mluvčí.

Brňané mohou v moravské metropoli navštívit celkem 16 divadel a institucí - Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Divadlo Reduta, HaDivadlo, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Barka, Divadelní studio Marta, Městské divadlo Brno, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo na Orlí, Divadlo Facka, Divadlo II. pád, Buranteatr, Dětské divadlo Theatre, SVČ Lužánky a Nová Akropolis.

Tanec pro dospělé i úkoly pro děti

Od 16:00 do 19:00 proběhne ve vybraných divadlech také zábavná hra pro děti Cesta Bystré Lišky a později večer i hra pro dospělé s názvem Tanec pro Leoše. "V jednotlivých divadlech budou děti plnit úkoly, které se týkají divadelního provozu, stanou se z nich klauni, zpěváci, výtvarníci i herci, maskéři," lákají organizátoři brněnské Noci divadel. 

Dospělí pak na vlastní kůži poznají, jak se dělá klaun, ochutnají trošku režisérské tyranie, naučí se tančit a hrát, stanou se dramaturgy i kostyméry. A ti nejšikovnější a nejvytrvalejší budou i oceněni.

Úkoly budou  na děti i dospělé čekat v těchto divadelních prostorách: Reduta, HaDivadlo, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Barka, Divadelní studio Marta, Městské divadlo Brno, Divadlo Bolka Polívky, Divadlo na Orlí. Starší návštěvníci budou plnit úkoly ještě i v Buranteatru.

Dospělí si pak Noc divadel mohou spestřit v Redutě, kde si mohou nacvičit taneční flash mob. "Mezi 20. a 23. hodinou bude připravena krátka taneční sestava, kterou s návštěvníky secvičí naši přední tanečníci. Ve 23:30 se všichni sejdeme ve forhausu Divadla na Orlí. Přesně o půlnoci se spustí ten pravý Tanec pro Leoše - před objektivy foťáků a kamer si společně zatančíme, co jsme se v Redutě naučili," dodávají organizátoři.

Brňany čeká rozmanitý program a každé divadlo přinese něco jiného. Janáčkovo divadlo například nabídne českou operu Rusalka (ukázka níže). Celý program pak najdete na stránkách Noci divadel. 

 

 

Média