pondělí, 13 duben 2015 10:53

Brno a Rennes slaví 50. výročí spolupráce

Napsal(a)

Brno a francouzské město Rennes letos slaví padesáté výročí spolupráce. Oslavou tohoto partnerství je mimo jiné i frankofonní festival Bonjour Brno. V pátek 10. dubna byl 21. ročník festivalu zahájen slavnostní vernisáží výstavy Migrace očima obyvatel Bretaně a Jižní Moravy, které se účastnil i primátor města Brna Petr Vokřál a francouzský velvyslanec Jean-Pierr Asvazadourian.

"Výstava Migrace očima obyvatel Bretaně a Jižní Moravy zpracovává citlivé téma vystěhovalectví a přináší tak příběhy lidí, kteří nemohli nebo nechtěli zůstat. Miliony mužů a žen opustily Bretaň i Jižní Moravu z různých důvodů. Jedni motivováni láskou či touhou po lepším životě, druzí za dobrodružstvím nebo z donucení," uvedl tiskový mluvčí radnice Brna Pavel Žára.

Partnerství mezi oběma městy vzniklo 31. května 1965 z iniciativy radních Rennes, kteří se snažili alespoň tímto způsobem odčinit události Mnichova 1938. Přátelské vazby mezi oběma městy tak zahrnují rozsáhlé programy výměn v oblasti kultury, sportu, ekonomiky či zdravotnictví.

"Zahajovací výstavu připravilo Musée de Bretagne a je rozšířenou adaptací výstavy Migrace Bretaň-svět (Bretaňské muzeum, 2013). V autentických prostorách Augustiniánského opatství na Starém Brně bude výstava k vidění až do 30. června," vysvětlil Žára.

Město Brno může z této spolupráce hodně vytěžit, jelikož má partnera ekonomicky vyspělejší země, samo pak může nabídnout kvalitní akademické a vědecké instituce. Obě města jsou součástí mezinárodní sítě měst Eurocities.