středa, 11 únor 2015 12:23

Za jedinečnou tvorbou bratrů Saudků musejí zájemci vyšplhat na Špilberk

Napsal(a)
Fotografie jednovaječných dvojčat Saudků pochází z roku 1968. Fotografie jednovaječných dvojčat Saudků pochází z roku 1968. Ida Saudková

Jednovaječná dvojčata Kája a Jan Saudkovi zanechali na české umělecké scéně výraznou stopu. První jako vynikající výtvarník a komiksový kreslíř, jehož nezaměnitelný rukopis se objevil také v několika filmech, druhý jako svérázný fotograf s osobitým stylem, který se věnuje hlavně ateliérové tvorbě. Expozice Saudek & Saudek 80 vznikla při příležitosti 80. narozenin bratrů, které oslaví v květnu. Výstava se návštěvníkům otevře ve čtvrtek na Špilberku.

Fotograf Jan Soudek se v počátcích své tvorby zabýval tematikou dětství a vztahů dětí a dospělých, v dospělosti začal umělecky zachycovat především ženy, které rád fotí nahé. Za svou tvorbu získal  četná ocenění mezi nimi například francouzský řád a umění z roku 1990.

Kája Saudek ilustroval řadu knih a časopisů, podílel se například na podobě populárně naučného televizního seriálu Okna vesmíru dokořán. Od dubna 2006 leží v kómatu v Motolské nemocnici poté, co mu nešťastně zaskočilo při jídle sousto. 

Výstava je průřezem tvorby obou bratrů od 60. let 20. století až po současnost. Návštěvníci uvidí zhruba šedesát kreseb Káji Saudka a sto fotografií Jana Saudka, a to včetně velkoformátových, které pocházejí z privátní sbírky.

Expozice se koná na Špilberku od 12. února do 12. dubna, pro očekávaný velký zájem bude otevřena každý den od devíti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne. Plné vstupné stojí sto korun, snížené pak šedesát.

Po Brně se výstava přesune do Prahy do galerie na Staroměstském náměstí.