čtvrtek, 25 prosinec 2014 17:18

Zloděj v Brně oklamal směnárníka. Přišel si na čtyři miliony korun

Napsal(a) kol
Podvodníka natočila bezpečnostní kamera. Podvodníka natočila bezpečnostní kamera. Policie ČR

Příjemné Vánoce si v brněnské směnárně zajistil neznámý cizinec. Muž chodil směňovat eura asi týden, vždy ale s sebou měl jen pár tisíc. Naplno pak zaútočil na konci minulého týdne. Směnárník si nevšiml, že 140 tisíc euro přímo před ním vyměnil za nastříhané papírky z knihy. Podvodem a lstí tak muž získal skoro čtyři miliony korun.

Na milionový podvod se zatím neznámý muž připravoval nejméně týden. Tak dlouho chodil do směnárny v České ulici v Brně, kde měnil eura. Byly to vždy jen "menší" částky - od jednoho tisíce do jedenácti tisíc eur. Nejspíš i tím si u směnárníka získal důvěru.

Vždy s sebou také nesl černý kufřík, kam směnárník eura ukládal. Muž hotovost zkontroloval, kufřík uzamkl, nechal ho ve směnárně a odešel pro zbývající hotovost. S sebou nosil jen pár tisíc korun, které nechával jako zálohu.

"Ve čtvrtek 18. prosince dopoledne přišel do směnárny v České ulici, kde si se směnárníkem dohodl výměnu 140 tisíc eur. Pro získání důvěry nechal v pobočce zálohu necelých třicet tisíc korun. Dohodl se, že směnárník vloží obnos do jím přineseného uzamykatelného kufříku," popsal už tradiční výměnu peněz mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

menic1 menic3

Pachatel si peníze opět zkontroloval, kufřík uzamknul a nechal na směnárně. Pak odešel pro zbývající část hotovosti. Jenže tentokrát to bylo trochu jiné, s doplatkem už zpátky nepřišel. "Když se po obvyklé desetiminutovce nevrátil, směnárník kufřík násilím otevřel a jen si potvrdil, že naletěl. V kufříku byly namísto eurových bankovek nastříhané bezcenné papírky," uvedl mluvčí.

Kriminalisté vyšetřováním zjistili, že pachatelem byl podle popisu poškozeného muž středního věku, který nehovořil dobře česky. Předpokládají, že byl v Brně nebo okolí ubytovaný.

Muže také zachytila bezpečnostní kamera. Na sobě měl tmavě modré džínsové kalhoty, béžový svetr a černou bundu. Na hlavě měl černou kšiltovku a v ruce zmíněný černý kufřík.

"Pravděpodobně nepracoval sám. Jakékoliv informace, které by mohly přispět o dopadení pachatele, uvítají policisté na lince 158," dodal Malášek.