pátek, 19 prosinec 2014 12:39

Zloděj ve Vaňkovce ukradl chlapci mobil a batoh. Přihlížejícím tvrdil, že je kriminalista

Napsal(a)
Zloděje zachytily bezpečnostní kamery. Zloděje zachytily bezpečnostní kamery. Policie ČR

Čtrnáctiletý chlapec chtěl přes inzerát na internetu prodat mobilní telefony. Se zájemcem se sešel v brněnském nákupním centru Vaňkovka. Muž předstíral zájem o koupi, ve skutečnosti však chtěl přístroj ukrást. Když ho chlapci i spolu s batohem vytrhl, pomoci se nedočkal. Ačkoli se bránil a volal, aby mu kolemjdoucí pomohli, lupič křičel, že je kriminalista a že je všechno v pořádku.

Schůzka se odehrála minulé úterý. Vypadala zpočátku bezproblémově, muž působil seriózně. "Nejprve s chlapcem probíral detaily nákupu a pak spolu šli dokonce do prodejny jednoho z operátorů ověřit, zda přístroje nejsou kradené," popsal mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Poté muž navrhl, ať jdou společně k jeho autu, kde má peníze. To však chlapec odmítl.

Muž proto změnil taktiku a začal najednou tvrdit, že je z kriminální policie a musí hocha převézt na služebnu. Čtrnáctiletému prodejci se to zdálo podezřelé a zatelefonoval otci. Když falešný kriminalista v riflích a černé bundě s červenou kšiltovkou na hlavě zjistil, že otec míří za nimi do Vaňkovky, rozhodl se jednání urychlit.

Falešný kriminalista utekl s kradenými věcmi pryč

"První telefon chlapci už nevrátil a společně se dvěma ženami, které se objevily na místě, pak po chvíli přetahování odcizili i batoh s druhým přístrojem a ztratili se v davu. Incidentu přihlíželo mnoho kolemjdoucích, nikdo však chlapci nepomohl. Spokojili se s prostým oznámením, že by mělo jít o kriminalisty," popsal mluvčí.

Chlapec, který přišel o majetek v hodnotě téměř třicet tisíc korun, se obrátil na policii. Média následně zveřejnila podobu pachatele, kterou zachytily bezpečnostní kamery, a vyzvala veřejnost, ať pomůže odhalit jeho totožnost.

"Na základě odvysílaných reportáží poznalo muže na záznamech hned několik diváků. Sám podezřelý dokonce dnes ráno kontaktoval policisty," uvedl Šváb ve čtvrtek. Policie prošetřuje další okolnosti případu. Pachateli hrozí za loupež až desetiletý trest.

"V podobných situacích si mohou lidé nechat předložit služební průkaz s odznakem a v případě pochybností zavolat na linku 158 k prověření," radí pro příště policejní mluvčí.