pondělí, 02 únor 2015 10:07

Nezaměstnaní nevědomky pomáhali prát špinavé peníze. Hrozí jim až rok vězení

Napsal(a)
Noví zaměstnanci měli provést ověřovací platbu. Peníze skončily v cizině a tím jejich práce skončila. Noví zaměstnanci měli provést ověřovací platbu. Peníze skončily v cizině a tím jejich práce skončila. www.pixabay.com

Lákavé inzeráty na pozici asistenta manažera cestovní kanceláře zaujaly v poslední době mnoho nezaměstnaných Brňanů. Podmínkou však bylo, aby zájemci o práci provedli kontrolní transakci a přeposlali příchozí platbu na účet v zahraničí. Pak už však z práce nebylo nic. Brněnští kriminalisté řešili 31 podobných případů, nechali se nachytat desítky lidí.

"Pachateli byli většinou lidé bez práce či matky na rodičovské dovolené. Vše odstartovala snaha o přivýdělek a lákavý inzerát na pozici asistenta manažera, například cestovní kanceláře," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

 Zájemci o práci vyplnili dotazník a po "přijetí" kromě pracovní smlouvy dorazila na jejich účet takzvaná ověřovací platba. "Organizátoři podvodů hned poté přinutili svou oběť k okamžitému výběru hotovosti a odeslání peněz do ciziny, většinou mimo země EU. Za to dostali minimální provizi,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Zprostředkovatelé přesunu peněz v té době ještě netušili, že se ze slibované dlouhodobé spolupráce stal jednorázový obchod a začátek problémů.

"Posílat peníze v hotovosti lidem, které dotyčný nezná, je přinejmenším velmi podezřelé. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti sice nehrozí exemplární tresty, ale informace o odsouzení, byť za nedbalostní trestný čin, při hledání dalšího zaměstnání moc nepomůže,“ nabádá mluvčí k opatrnosti před podezřelými nabídkami.

Za neúmyslnou legalizaci černých peněz tak podezřelým hrozí až rok vězení, pokud by šlo o úmyslný skutek, hrozily by jim až čtyři roky vězení.