pátek, 16 leden 2015 13:58

Bez nové smlouvy zůstanete bez elektřiny, vyhrožoval podomní prodejce důchodcům

Napsal(a)
V bytovém domě v Žabovřeskách rušil obyvatele nezvaný podomní prodejce. V bytovém domě v Žabovřeskách rušil obyvatele nezvaný podomní prodejce. Městská policie Brno

Poklidné středeční odpoledne v bytovém domě v Žabovřeskách narušoval dvacetiletý mladík, který obcházel nájemníky a majitele bytů s nabídkou změny distributora energií. Podomní prodejce měl spadeno na důchodce. Vyhrožoval jim, že pokud novou smlouvu nepodepíší, zůstanou bez energie. Strážníci ho dopadli, když uzavíral smlouvu s pětaosmdesátiletým mužem.

"Mladík se v bytovém domě dožadoval vstupu do bytů a několika lidem tvrdil, že jejich staré smlouvy jsou neplatné. Třem obyvatelům domu, všem ve věku okolo osmdesáti let, vyhrožoval, že pokud neuzavřou novou smlouvu, bude jim odpojena elektřina," uvedl mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Podomní prodejce zkusil štěstí i u pětačtyřicetileté ženy, ta se ale zastrašit nenechala a dealera poslala okamžitě pryč. "Muž na odmítnutí údajně bleskově zareagoval výmluvou, že je kontrolor přední energetické firmy a pouze ověřoval, zda někdo neobtěžuje klienty s nevyžádanými nabídkami," dodal mluvčí.

Když strážníci podezřelého přistihlii, jak právě uzavírá smlouvu s pětaosmdesátiletým mužem, už ho žádné výmluvy nezachránily. Zadrženého muže poté předali přivolaným státním policistům pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu.

Podomní prodejci jsou čím dál tím agresivnější

Mluvčí městské policie připomíná rizika podomního prodeje. "Kupující je téměř vždy vystaven časovému tlaku, kdy ho dealeři nenechají dostatečně se seznámit s obsahem smlouvy, používají smyšlené argumenty, psychický nátlak. Stává se, že zejména starší lidé často podepíšou objednávku služeb jen proto, aby nápor ze strany nepoctivého obchodníka skončil," popsal Ghanem.

Ačkoliv je podomní prodej na celém území Brna dlouhodobě nelegální, nevymizel. Strážníci rok co rok vyšetřují závažné případy.

"Předloni dealer v Bystrci prohlásil, že čtyřiasedmdesátileté ženě udělá pořádek v dokumentech a původní smlouvu jí roztrhal. V minulosti také jeden podomní prodejce bránil důchodkyni, která nechtěla podepsat smlouvu, zavřít dveře, a poté se snažil dostat až k ní do bytu," vzpomíná mluvčí brněnských strážníků.