pondělí, 12 leden 2015 15:19

Osmdesátkrát natankoval a ujel bez placení. Mladý muž benzínkám dluží dvě stě tisíc

Napsal(a)
Pachatel nastupuje do auta poté, co natankoval. S placením se neobtěžoval. Pachatel nastupuje do auta poté, co natankoval. S placením se neobtěžoval. Policie ČR

Téměř devět měsíců byl sedmadvacetiletý muž postrachem majitelů benzínových čerpacích stanic nejen na jihu Moravy, ale i v dalších částech republiky. Za tu dobu se osmdesátkrát zastavil na benzínce a načerpal pohonné hmoty. Nikdy je ale neplatil, a způsobil tak pumpám škodu za dvě stě tisíc korun. Nyní ho policisté dopadli.

"Mladík na benzínkách obvykle kradl v době, kdy musel do Brna na speciální ambulantní léčení. Před příjezdem na benzínku se převlékl do montérek, vzal si rukavice, na hlavě měl kšiltovku naraženou do čela. Tankoval buď pouze do auta, nebo i do připravených kanystrů v kufru," popsal postup pachatele policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Pro krádeže muž používal dvě vozidla. "Na zlodějské výpravy vyrážel nejdříve tmavým osobním automobilem Škoda Felicia, který patřil matce jeho kamaráda. Na vozidlo zloděj umísťoval odcizené registrační značky z jiných automobilů. Po pěti měsících vůz vyměnil za stříbrnou Škodu Octavia své matky," řekl mluvčí.

Mladík se dostával k autům dvěma způsoby. Buď se Škodou Felicií s odcizenými značkami odjel díky náhradním klíčů bez vědomí majitelky, nebo oslovil některého z kamarádů, aby půjčil auto jeho matky. „Přátelé obviněného se museli prokazovat řidičským průkazem, protože on sám jako závislý na drogách má platný zákaz řízení motorových vozidel," dodal Malášek.

Muž se nezdráhal krást opakovaně, v Popovicích se ukázal pětkrát

Pachatel během devíti měsíců čerpal bez placení pohonné hmoty na jedenačtyřiceti benzínkách, na některé se vracel. "Například na čerpací stanici u brněnského hypermarketu Globus kradl šestkrát, v Popovicích na Brněnsku pak odjel bez placení pětkrát," řekl policejní mluvčí. Velkou část benzínu muž sám projezdil, zbytek prodal příležitostným zájemcům a získané peníze pak utratil.

Kriminalisté se zloději benzínu a nafty dostali na stopu díky řadě kamerových záběrů pořízených na benzínových pumpách.

"Téměř fatální chyba pro pachatele přišla po jedné z krádeží na benzínce na Blanensku. Zloděj totiž nedaleko od místa krádeže sjel s vozidlem do příkopu a následně byl policejní hlídkou kontrolován. Potom už nabralo pátrání po pachateli jasný směr," popsal Malášek.

Kriminalisté pachatele zadrželi, když ho přistihli přímo při činu při poslední krádeži na benzínce poblíž motorestu Rohlenka. "Při vyšetřování jsme zjistili, že obviněný byl v minulosti pro stejnou trestnou činnost již podmínečně trestán. Nyní je stíhán pro přečin krádež a přečin maření výkonu úředního rozhodnutí, " doplnil Malášek.