pátek, 26 prosinec 2014 09:40

Zvířátka budou učit děti o vesmíru. V Brně vznikl první příběh pro hvězdárny

Napsal(a)
V pohádce určené pro digitální planetária zvířátka poznávají vesmír. V pohádce určené pro digitální planetária zvířátka poznávají vesmír. Hvězdárna a planetárium Brno

První pohádkový příběh určený pro projekci v digitálním planetáriu připravuje pro brněnskou hvězdárnu grafické studio Petra Hlouška. Příběh s názvem Se zvířátky o vesmíru zaujme především nejmenší diváky. Pohádkou je provede chytrý myšák, který žil mezi vědci. Premiéra se uskuteční 31. ledna.

Ježek, zajíc, krtek a sova na okraji lesa objevili hvězdářskou základnu. Startuje raketa a zvířátka jsou z toho rozrušená. Nedokážou si vysvětlit, co se před jejich zraky odehrává, a vymýšlejí jednu bláznivou teorii za druhou. Snad by se dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který strávil celý život mezi vědci na hvězdářské základně a podělí se s nimi o své vědomosti.

"Ambicí hvězdárny je položit základy tvorby speciálních představení v takzvané celooblohové projekci. Jelikož promítáme na 17 metrů velkou, kulovou plochu, mají diváci pocit, že je projekce třírozměrná. Výsledný zážitek je pak mnohonásobně intenzivnější než v klasickém kině," uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek a dodal, že přemýšlí i o anglické verzi pohádky pro zahraniční projekční sály.

zviratka vesmir2

Pohádka Se zvířátky o vesmíru vznikala v Brně. Autorem scénáře je David Koval z hvězdárny, dramaturgem je Jan Šotkovský. Příběh kombinuje záběry několika klasických loutek s virtuálními animacemi. Design loutek navrhl brněnský kreslíř Dalibor Krch, vyrobeny byly v dílnách Divadla Radost, jehož herci loutky také vodily. Hlas hrdinům propůjčili herci Městského divadla Brno. Výslednou kompozici vytváří grafické studio Petra Hlouška.

Kvalita videa je osm krát vyšší než u televize

"Téma pohádky se mi líbí, jelikož nenásilným způsobem popularizuje vědu mezi nejmenšími diváky. Aby se jí pak jako dospělí nebáli. Také je to pro naše studio výzva. Pracovat v rozlišení 8x vyšším, než je HD televize, dokonce dvojnásobně vyšším, než je rozlišení současné novinky 4k televize, to je technický oříšek," řekl Hloušek.

Celkový objem výsledných obrazových dat je téměř 700 GB. Na rozdíl od běžného videa, kde se divák kouká na obraz kukátkem, v tomto případě musí grafici pracovat s celým prostorem kolem diváka. Nedá se tedy například zoomovat. "Náš první počin považujeme za vstup do světa FullDome, jsme tedy opatrní, možná konzervativní. Ale těšíme se, až nabyté zkušenosti uplatníme v dalších projektech," dodal Houšek.

Na Kraví hoře se nachází nejnavštěvovanější digitální planetárium v České republice. V roce 2014 zavítalo na pořady digitária 110 tisíc diváků. Mohli vidět celkem šest představení, hvězdárna nabídla vlastní produkci, koprodukci i licencované pořady ze zahraničí.

Média