sobota, 20 prosinec 2014 01:07

Průvod uctil památku Václava Havla. Se svíčkami šli mladí i staří

Napsal(a)
Srdce pro Václava Havla poskládáné ze svíček u sochy T.G. Masaryka. Srdce pro Václava Havla poskládáné ze svíček u sochy T.G. Masaryka. Kateřina Šafářová

Před třemi lety zemřel jeden z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce a první prezident porevoluční éry Václav Havel. Student Ondřej Puczok a jeho kamarádka Šárka Václavíková se rozhodli uspořádat v pátek přesně na třetí výročí od smrti tohoto muže, jedněmi milovaným a druhými nenáviděným, pietní akci, na níž se k odkazu Václava Havla přihlásí.

Před sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Joštově ulici lidé pokládají svíčky. Ne ledabyle, ale tak, aby vytvořily srdce. Shromáždění tvoří mnoho studentů, ale v menším počtu se zde sdružují i zástupci generace jejich rodičů nebo prarodičů. Na průvod dorazilo zhruba dvě stě lidí. Vedle sochy se objevuje bílý transparent, který hlásá známé: Láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí.

CIMG0062 CIMG0071

Organizátoři: Chceme den Václava Havla

„Sešli jsme se, abychom uctili posledního československého a prvního českého prezidenta, který byl v mnoha směrech mimořádnou osobností. Myslíme si, že je potřeba připomínat důležité lidi z historie, a proto bychom také uvítali zavedení významného dne Václava Havla," zahajuje řeč Václavíková a popisuje trasu průvodu.

Lidé se svíčkami v rukou procházejí Joštovou a Veselou ulicí. Kolemjdoucí se na ně ohlížejí, po přečtení transparentu a účelu pochodu se většina usměje. Mladík v černé bundě ukazuje před Velkým Špalíčkem na prstech véčko. Dav míjí Zelný trh a po průchodu Uličky Václava Havla se dostává do cíle – do Kapucínských zahrad pod Petrovem.

CIMG0059 CIMG0073

Kytarista Pavel Váně z kapely Progres vítá shromáždění třemi písněmi "Myslím, že by se dnešní akce Havlovi líbila. Ještě před půl hodinou tu nebyla žádná aparatura. Zachránilo nás Divadlo Husa na provázku, a to by se Havlovi také líbilo," povídá Váně a naráží na Havlův vřelý vztah ke zmiňovanému divadlu.

Proč Havel nosil krátké kalhoty

K mikrofonu přistupuje blízký přítel Václava Havla Petr Oslzlý a zdůrazňuje, že Havel, který bývá připomínaný jako disident a prezident, byl předtím, než vstoupil do politiky, velký kus života významným dramatikem, a on jej nikdy nepřestal vidět v tomto světle. Přidává historku, jak se odehrálo, že se Václav Havel proslavil krátkými kalhotami.

"Vždycky když byl nervózní nebo rozrušený, tak si takovým rázným gestem povytáhl kalhoty," vyprávění doprovází názornými ukázkami, což publikum odměňuje smíchem. "Protože se domníval, že se stane prezidentem, chtěl si nechat ušít oblek na míru. Navštívil vynikajícího krejčího, ale když mu bral míry tak kalhoty pořád neukázněně povytahoval," pokračuje Oslzlý.

CIMG0096 CIMG0101

"Nakonec si nechal domluvit, stáhl si je do normální výšky a krejčí je změřil a přesně na míru ušil. Stalo se ale to, že Václav si při první příležitosti kalhoty opět povytáhl, a proto se pak zdálo, že mu jsou krátké," zakončuje vyprávění Oslzlý.

Proslovy střídají citace nejznámějších Havlových esejí a projevů. Po krátké řeči senátora Zdeňka Papouška přichází Havlovo vyjádření k proslulému heslu: Pravda musí zvítězit nad lží a nenávistí, jenž poprvé prohlásil v roce 1989 na jedné z velkých manifestací. "Dnes, čtyři a půl roku poté, co jsem tu větu vyslovil, mi nemálo lidí v mé zemi zazlívá, že pravda a láska stále ještě nezvítězila nad lží a nenávistí, a činí mne za tento nezdar odpovědným... U těch, kteří si stěžují, že tento slib nebyl splněn, získal ideál strukturu iluze: mají dojem, že nová demokratická moc měla zařídit vítězství pravdy a lásky, že to nezařídila, a že tudíž nesplnila svůj slib. Iluzi střídá desiluze jako její zákonitý následek."

Modlitbu za Havla odříkávají i nevěřící

Jan Šilar z brněnské diecéze začíná modlitbu Otčenáš, rázem se k němu připojuje spoustu dalších hlasů. Zdá se, že slova modlitby zná téměř každý. Celou akci zakončuje zpěv české státní hymny a položení zapálených svící v Uličce Václava Havla.

Účastníci pietní akce byli s organizací spokojení. "Ocenil jsem, že průvod měl dobrý scénář. Myslel jsem si původně, že to bude jen pochod a položení svíček, ale byl jsem mile překvapen. Chtělo by to víc podobných akcí, je potřeba mít pozitivní příklady jako byl Havel," řekl Vladimír Vojta.

Centrem pochodující průvod zlákal Jiřího Hlučila, který na něj původně neplánoval jít. "Připojil jsem se vlastně náhodou. Hlavně proto, že Havel byl pro mě sympatický člověk. Ze všech vystoupení se mi nejvíce líbil proslov Petra Oslzlého," uvedl Jiří Hlučil.

Studentka Marie-Jana Foltýnková se o události dozvěděla na Facebooku a přišla s kamarádkami. "Líbilo se mi, že to nebyl nějaký oficiální průvod a měl komorní atmosféru," popsala Foltýnková.

CIMG0103 CIMG0105

CIMG0084 CIMG0092