čtvrtek, 18 prosinec 2014 11:21

Brněnská MHD jezdí podle nového jízdního řádu. Podívejte se, co se vše změnilo

Napsal(a)
Brněnský dopravní podnik připravil nové jízdní řády MHD. Brněnský dopravní podnik připravil nové jízdní řády MHD. www.dpmb.cz

Jízdní řády vlaků, autobusů i městských hromadných doprav se každoročně upravují. Nové rozpisy, které ovlivnily i provoz brněnské MHD, platí letos od 14. prosince. Přinášíme přehled všech změn, které dopravní podnik v MHD zavedl.

"Nejsou to velké změny, spíše kosmetické úpravy. Reagujeme na poptávku na základě dopravních průzkumů," popsal vznik nového jízdního řádu Jan Seitl z brněnského dopravního podniku. 

Jak se konkrétně projevily změny jízdních řádů v brněnské MHD? Nikdo se už například nesveze linkami 59 a 80, od neděle je nahrazují jiné. U linek 37 a 78 se zvýšil v některých hodinách interval spojů. Několik linek pozměnilo trasu a přidalo nové zastávky. Přehledný výčet všech změn si můžete přečíst níže.

Městskou hromadnou dopravu ovlivňuje také dlouhodobý trend narůstajícího počtu bezbariérových autobusů a tramvají, který se bude i v příštím roce zvyšovat. V roce 2011 jezdilo po Brně 39 procent bezbariérových autobusů, ke konci roku 2015 jejich poměr podle odhadů dosáhne zhruba 90 procent. Nízkopodlažní spoje vyhledávají kromě vozíčkářů i rodiče s kočárky nebo starší lidé. 

Změny v tramvajových linkách

 • Linky 3 a x3:  Prodloužil se časový rozsah provozu ve večerních hodinách u spojů jedoucích až do smyčky Bystrc, Rakovecká  zhruba do 20 hodin.
 • Linka 5: Rozšířil se rozsah provozu ve večerních hodinách v základní trase až do smyčky Ústřední hřbitov do 20 hodin.

Změny v autobusových a trolejbusových linkách

 • Linka 37: byl zkrácen interval u spojů mezi dopolední a odpolední špičkou ze stávajících 10 minut na 6-7 minut.
 • Linka 38 a N95: v úseku mezi zastávkami Žlutý kopec a Pavlíkova je v obou směrech jízdy zařazena zastávka Vaňkovo náměstí.
 • Linka 53 a N99: v úseku mezi zastávkami Kolejní a Technologický park byla zařazena nová jednosměrná zastávka Vědeckotechnický park.
 • Linka 53: vybrané spoje v úseku Štefánikova čtvrť - Židenice, Stará osada byly zcela zrušeny.
 • Linka 59 byla zcela zrušena. Její provoz nahradí rozšíření rozsahu provozu regionální linky 509 po trase Komárov - Chrlice, smyčka s prodloužením vybraných spojů do Rebešovic, Rajhradice, případně Měnína.
 • Linka 61: je vedena pouze v úseku Zvonařka - Nemocnice Bohunice.
 • Linka 65: byla prodloužena do zastávky Technologický park, časový rozsah provozu linky se nezměnil.
 • Linka 78: byl upraven provoz linky v souvislosti se zavedením nových spojů linky 202 v úseku Židenice, nádraží - Jírova. Současně je v oblasti průmyslové zóny na Černovické trase zvýšen počet spojů vedených v prodloužené trase Židenice, nádraží - Slatina, závod.
 • Linka 80: je zcela zrušena. Nahradí ji linka 81.
 • Linka 81: byla změněna trasa v úseku mezi zastávkami Úvoz - Klusáčkova. Linka nově obsluhuje zastávky Žlutý kopec, Vaňkovo náměstí, Náměstí Míru, Kounicovy koleje a Tábor. Vybrané raní spoje linky 81 jsou vedeny ze zastávky Pisárky přes zastávky Květná Pavlíkova. V koncovém úseku je linka 81 prodloužena přes zastávku Lesná, nádraží až do zastávky Štefánikova čtvrť. V úseku (Pisárky -) Náměstí Míru - Klusáčkova (- Nákupní centrum Kr. Pole) je linka 81 v provozu v pracovních dnech od 5 do 23 hod., v nepracovních dnech od 6 do 23 hod.
 • Linka 82: byla zrušena aktuální výluková zastávka Tkalcovská a závlek k zastávce Stará osada. V úseku mezi zastávkami Česká - Vojenská nemocnice linka nově obsluhuje zastávky Nerudova (jen směr Pálavské nám.), Konečného náměstí (zastávka společná s linkami 25 a 26, jen směr Valašská) a Jugoslávská.
 • Linka N89: byla prodloužena trasa vybraných spojů této noční linky Kníničky, U Luhu - Dvorska, smyčka až do zastávky Prace, točna po trase a zastávkách shodných s linkou 48.
 • Linka N96: Vybraný spoj po trase Starý Lískovec, smyčka - Hlavní nádraží (rozjezd 23:30 hod.) - Šlapanice, Bedřichovice, rozcestí jede v prodloužené trase až do zastávky Podolí každý den.
 • Linka 202: pro zlepšení dopravního spojení mezi městskými částmi Vinohrady a Líšeň a rovněž pro zlepšení dostupnosti pošty v blízkosti zastávky Strnadova jsou v pracovních dnech od 6:30 do 18:30 hodin na lince zavedeny nové spoje po trase a zastávkách: Židenice, nádraží - Stará osada - Vlčnovská - Prušánecká - Mikulovská - Strnadova - Elplova - Horníkova - Velká Klajdovka - Molákova - Líšeň, Jírova.