středa, 17 prosinec 2014 11:37

V neděli nastane nejdelší noc v roce. Hvězdárna se na svátek světla rozzáří

Napsal(a)
Na Kraví hoře bude v neděli k vidění i venkovní světelná projekce instalovaná na fasádě hvězdárny. Na Kraví hoře bude v neděli k vidění i venkovní světelná projekce instalovaná na fasádě hvězdárny. Hvězdárna a planetárium Brno

Brněnská hvězdárna a planetárium oslaví zimní slunovrat, který nastane v noci z neděle na pondělí. Návštěvníci si v neděli odpoledne prohlédnou speciální osvětlení hvězdárny a naučí se vyrábět svíčky a svícny. Děti si budou moci vyzkoušet dočasné třpytivé tetování.

„Zimní slunovrat odpradávna vzbuzoval pozornost lidí. Podle jedné z legend právě v tento den bývá síla životodárného Slunce nejslabší, dokonce byl zimní slunovrat uctíván jako okamžik zrození nového Slunce,“ vysvětluje hvězdárna význam tohoto přírodního jevu na svém webu.

Při příležitosti svátku světla spojovaného se zimním slunovratem Kraví horu v neděli rozsvítí venkovní světelná projekce Roj 2.0 instalovaná na fasádě hvězdárny.

V budově se budou moci návštěvníci od jedné do pěti hodin odpoledne zapojit do výtvarné dílny, ze které si odnesou svíčky a svícny. Ve stejný čas bude umělkyně malovat třpytivá tetování na tváře dětí, které se přihlásí. Kromě těchto akcí, na něž je vstup zdarma, mohou návštěvníci odpoledne zavítat i na představení v digitáriu.

Zimní slunovrat se tradičně slaví 21. prosince, ačkoliv přesný astronomický čas, kdy k němu dochází, se každý rok mění. „Letos nastane zimní slunovrat přesně 22. prosince v 00:03 středoevropského času,“ uvedl ředitel hvězdárny Jiří Dušek.