pondělí, 08 prosinec 2014 11:39

Ostravský gang promyšleně okrádal důchodce. Dopadli ho v Brně

Napsal(a)
Šetičlenná skupina z Ostravy okradla desítky seniorů na území Moravy a Slezska. Důchodci nechali vstoupit pachatelku do svého bytu. Ilustrační obrázek. Šetičlenná skupina z Ostravy okradla desítky seniorů na území Moravy a Slezska. Důchodci nechali vstoupit pachatelku do svého bytu. Ilustrační obrázek. www.pixabay.com Geralt

Šestičlenná skupina z Ostravy se celé měsíce živila okrádáním seniorů na celém území Slezska a Moravy. V drtivé většině případů pachatelé využívali důvěřivosti důchodců, kteří je v dobré víře pustili k sobě do bytu. V Brně ale spadla klec a povedenou skupinku dopadl kriminalista ze Žabovřesk. Policisté jim zatím připisují 29 krádeží, při kterých bylo ukradeno půldruhého milionu korun.

Ostravský gang se při loupežích řídil vyzkoušenou taktikou. Na seniory většinou zazvonila neznámá žena s prosbou o napsání vzkazu sousedovi. Staří lidé si často nevšimli, že při vstupu do bytu za sebou nedovřela vstupní dveře. Na volný přístup do bytu bedlivě čekaly obvykle dvě spolupachatelky a v nestřeženém okamžiku proklouzly do bytu.

"Tyto pachatelky pak bez vědomí seniora byt prohledaly. U obezřetnějších seniorů musela jedna z pachatelek výhled na dveře i krýt - například roztahovala ubrus či deku, kterou případně nabízela seniorům k prodeji. Po opuštění bytů nasedly do auta, ve kterém čekal jeden ze spolupachatelů, a všichni odjeli zpět do Ostravy," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. Někdy si pachatelé přišli na několik stovek, v jednom z případů ukradli i více než půl milionu korun. Často se jednalo o celoživotní úspory seniorů.

Policie na gang narazila poprvé v únoru. Na oznámení jednoho muže prověřovala dvě ženy, které doprovázely do domu seniorku, a opodál je ve vozidle čekal muž. Přivolaní policisté našli a vyslechli pouze řidiče a jednu z žen, druhé se podařilo přes dvůr uprchnout. Muž za volantem tvrdil, že je v Brně náhodou.

"Podezřelá žena uvedla, že v domě prodává parfémy. Na doplňující otázky policistů si vymýšlela další lži a skončila stejně jako řidič na obvodním oddělení. Policisté následně několikrát prošli celý dům, kde mluvili s obyvateli, ale nezjistili žádné protiprávní jednání. Až po několika dnech se dostavila poškozená s tím, že jí bylo odcizeno více než půl milionu korun. To už byli ovšem podezřelí propuštěni z policejních cel," dodal mluvčí.

Podezřelé zadržel brněnský kriminalista na benzínce

Do Brna se řidič vrátil koncem března, tentokrát ovšem s jinou posádkou. "Informaci z vysílačky o podezřelé dvojici žen snažící se vloudit do bytu seniorky zaslechl jeden ze žabovřeských kriminalistů. Bleskově skočil do vozidla a zamířil na místo činu. Prchající čtveřici se mu povedlo zastavit v autě u benzínové čerpací stanice v Královopolské ulici," popsal Šváb. 

Všichni zadržení putovali na služebnu a kriminalisté začali pracovat na jejich obvinění. Postupně začali rozkrývat propletenec skupinek, které naprosto systematicky a profesionálně okrádaly starší a důvěřivé lidi. „Některé pachatelky se na našem území vydávaly za jiné osoby, jedna z pachatelek ani úředně neexistuje. Jak přibývalo důkazů, podařilo se objasnit celkem 29 trestných činů a obvinit šest osob. V Brně se odehrálo 19 případů, dalších deset se uskutečnilo ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji," řekl policejní mluvčí.

Detaily z vyšetřování zveřejnila policie začátkem prosince. Šest pachatelů ve věku 38 až 61 let jsou mezi sebou v příbuzenském vztahu. Většina z nich pobírá invalidní důchody či jiné sociální dávky. Stíhaní jsou obviněni z krádeže, porušování domovní svobody, vydírání a loupeží a hrozí jim pobyt ve vězení až na 10 let.