pátek, 28 listopad 2014 16:05

Na Špilberku vznikne lapidárium a centrum restaurátorských prací

Napsal(a)
Hrad Špilberk se dočká dalších velkých rekonstrukcí. Hrad Špilberk se dočká dalších velkých rekonstrukcí. Creative Commons, Kirk

Severní přístavek a vodojemy v hradním komplexu Špilberk mají být příští rok zrekonstruovány. Opravy se uskuteční díky více než stomilionové dotaci z evropských fondů. Projekt počítá se zřízením restaurátorských dílen a vybudováním lapidária, tedy místa, kde jsou vystavovány různé kamenné předměty. Nyní se ve výběrovém řízení hledá zhotovitel zakázky.

Severní přístavek už rekonstrukci urgentně potřebuje, nachází se téměř v havarijním stavu. Při stavebních pracích se dokončí jeho nedostavěná část a v objektu vzniknou nové restaurátorské a konzervátorské dílny. Ty současné mají nedostatečné prostorové i technické vybavení.

V dílnách se bude zpracovávat dřevo, kámen, kov i kůže. Část severního přístavku bude určena pro prezentaci restaurovaných exponátů. Rekonstrukce celého objektu povede k modernizaci vstupního prostoru do špilberských kasemat.

Vodojemy na Špilberku původně sloužily jako zásobárna pitné vody pro celé město. "Jedná se o výjimečnou technickou památku z počátku 20. století," zdůraznil brněnský mluvčí Pavel Žára.

Zvenčí nenápadná stavba uvnitř skrývá chrámový prostor, v němž se zabydlí lapidárium, ve kterém budou umístěny kamenné prvky ze sbírek Muzea města Brna. Nyní jsou vodojemy přístupné pouze šachtou z terasy, součástí stavebních úprav bude proto i vybudování nového vstupního portálu z úrovně severovýchodního bastionu.

Drobných úprav se dočká i terén a zeleň na severovýchodním bastionu, který bude tvořit spojnici mezi oběma zrekonstruovanými objekty.