středa, 26 listopad 2014 13:03

Do Brna přicházejí Vánoce. V pátek se na Svoboďáku rozsvítí strom

Napsal(a)
V pátek se na náměstí Svobody rozsvítí brněnský vánoční strom. V pátek se na náměstí Svobody rozsvítí brněnský vánoční strom. brnenskevanoce.cz

Výzdoba v brněnských ulicích a obchodech už několik dní nenápadně upozorňuje, že se blíží Vánoce. Na náměstí Svobody se od minulého úterý tyčí jedle ojíněná. Oblékla se už do řetězů a dalších dekorací, ale zatím vyčkává na okamžik, kdy se rozzáří a pochlubí svou krásou. Dřevěné stánky také stojí na svém místě, některé však mají stále zavřená okénka a kolemjdoucí si u nich nic nekoupí. Svoboďák naplno ožije v pátek odpoledne. 

Vánoční trhy jsou na náměstí Svobody tradicí. Letos ho obsadí čtyři velké gastrostánky a 58 dřevěných prodejních stánků, jejichž sortiment bude tvořit tradiční občerstvení, řemeslnické produkty a dárkové předměty. V adventní době trhy zůstanou otevřené od devíti hodin ráno do tři čtvrtě na deset večer. Stánky, které neprodávají občerstvení, mohou zavřít už o půl osmé večer. Vánoční trhy uzavře každou noc trubač.

O půl páté se v pátek uskuteční oficiální zahájení Brněnských Vánoc, trhové stánky přivítají první návštěvníky, přesně v pět hodin se pak rozsvítí vánoční strom. Slavnostní ceremoniál zarámuje vystoupení Big Bandu ZUŠ Vídeňská. V sedm hodin večer se uvede první  představení zimního kina: Noc na Karlštejně.

Svoboďák nabídne kromě trhů i koncerty nebo kino 

Kulturní program se bude odehrávat především na zastřešeném pódiu na náměstí. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami. Vždy od šesti hodin večer se budou konat také koncerty. Brňané se mohou těšit na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku. Mimo hudební vystoupení zazní vánoční koledy a adventní hudba nejrůznějších žánrů.

"Program doplní každodenní projekce zimního kina, které bude promítat od 19:00 do 20:30, v období od 25. 12. do 29. 12. už od 18 hodin," řekla Petra Kačírková z brněnského turistického a informačního centra. Vánoční atmosféru dokreslí zvonička pro štěstí, Ježíškova pošta a ZOO koutek.

Pod vánočním stromem se bude konat také tradiční sbírka Českého červeného kříže, jejíž výtěžek je věnován dětem z dětských domovů. Adventní kuličky budou vypadávat  z hodinového stroje každou hodinu od prvního do třiadvacátého prosince, první se vykutálí v jedenáct hodin dopoledne a poslední v jedenáct hodin večer. 

Davy lidí na Svoboďáku si budou muset dávat pozor na projíždějící šaliny. "Vyloučení veškeré dopravy ve všední dny není možné. Přes náměstí totiž jezdí náhradní linky kvůli rekonstrukci ulice Milady Horákové. Doprava bude z náměstí vyloučena v pátek 28. 11. a ve středu 10. 12. od 16:00 do 20:30 hodin a dále pak mimo pracovní dny od 9:00 do 20.30 hodin," uvedla Gabriela Peringerová, která má na starost propagaci Brněnských Vánoc. 

Vánoční atmosféra zahalí i Starou radnici 

Osm vánočních stánků s dárkovým zbožím a občerstvením ubytuje Radnická ulice. V prostorách Staré radnice se každou sobotu a neděli od dvou do šesti hodin odpoledne uskuteční vánoční dílny, které se zaměří na výrobu svíček, mýdel, koupelových solí, vánočních ozdob, skládání hraček z papíru, zdobení perníku, výrobu adventních věnců.

V sobotu 13. prosince bude na Staré radnici od devíti hodin dopoledne do čtyř hodin odpoledne prodejní výstava minerálů, léčivých kamenů, fosilií, přírodnin, bytových doplňků a šperků. Vyhlídková věž Staré radnice, která je nejvyšším místem v Brně, přijme návštěvníky o víkendech.  V adventím čase mohou lidé zavítat také do brněnského podzemí, vybrat si mohou z Labyrintu pod Zelným trhem, Mincmistrovského sklepa nebo Kostnice u svatého Jakuba. 

Brněnské Vánoce zakončí 23. 12. koncert Big Bandu Gustava Broma v šest hodin večer na náměstí Svobody a ohňostroj na Dominikánském náměstí, který vypukne o hodinu později. Téměř veškerá vánoční výzdoba v ulicích a na náměstí Svobody včetně dřevěných stánků, dřevěného betlému a ZOO koutku bude odklizena do konce prosince. Čtyři gastrostánky se otevřou naposledy na Nový rok.

Detailní program vánočních akcí v Brně najdete na webu Brněnských Vánoc.