pátek, 21 listopad 2014 12:59

Happy Birthday Leoš! Janáčkův festival začíná

Napsal(a)
Logo čtvrtého Mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno Logo čtvrtého Mezinárodního divadelního a hudebního festivalu Janáček Brno www.janacek-brno.cz

Pro milovníky kultury na jižní Moravě je mezinárodní divadelní a hudební festival Janáček Brno mimořádným zážitkem, na který se dlouho dopředu těší. A teď se ho konečně dočkali. Od 21. do 29. listopadu brněnské kulturní scény v Brně uvedou špičková představení domácích i zahraničních autorů.

Brno je hrdé na to, že v něm několik desetiletí žil a tvořil slavný hudební skladatel Leoš Janáček. Na jeho oslavu se tu koná už čtvrtý ročník festivalu, který nese mistrovo jméno. Devítidenní festival nabitý kulturou s sebou přináší operní představení, symfonické, komorní a sborové koncerty.

„Nadcházející festival Janáček Brno, jak již naznačuje podtitul Happy Birthday Leoš, chce oslavit narozeniny věčně mladého tvůrce vesele a neokázale," poznamenal k výročí kurátor janáčkovkých sbírek Jiří Zahrádka. Letos uplynulo přesně 160 let od té doby, co se Leoš Janáček narodil. 

Kromě nejslavnějších děl Leoše Janáčka se letos objeví i jeho oblíbená díla, jako je například Bartókův klavírní koncert, o němž Janáček s jeho tvůrcem dlouze diskutoval

Janáčkova díla i inspirace

Festival Janáček Brno oficiálně zahájil soubor Janáček Ensemble mistrovou skladbou Mládí na Nové radnici v pátek ve čtyři hodiny odpoledne. O tři hodiny později mohli diváci spatřit v Janáčkově divadle první festivalovou operu Věc Makropulos, která měla premiéru. Leoš Janáček ji složil na základě knižní předlohy Karla Čapka. Dílo v režii Davida Radoka diriguje Marko Ivanović realizace se ujalo NdB v koprodukci se švédskou OPEROU GÖTEBORG. Hlavní roli Emilie Marty ztvární švédská sopranistka Gitta-Maria Sjöberg, která působí v Dánsku.

Doprovodný program tvoří Mezinárodní konference Opery Europa, Mezinárodní kolokvium nebo výstava a workshopy pro děti k opeře Příhody lišky Bystroušky. Celou akci připravilo Národní divadlo Brno (NdB) ve spolupráci s Moravským zemským muzeem, Janáčkovou akademií múzických umění (JAMU), Filharmonií Brno a Masarykovou univerzitou (MU).

Janacek ensamble

V sobotu vystoupí v Sonu music Clubu jeden z nevýznamnějších houslových kvartet Kronos Quartet. Za dobu svého působení odehrál tisíce koncertů po celém světě a vydal více než padesát hudebních nahrávek. Spolupracuje s mnoha světovými skladateli. Za své umění obdržel mnoho prestižních ocenění. V Brně mimo jiné zazní dílo minimalisty Steava Reicha, jehož inspirací byla i tvorba Leoše Janáčka.

Rakouský zahraniční soubor Opera Graz nachystal inscenaci Její pastorkyňa, za kterou stojí dirigent Dirk Kaftan a režisér Peter Konwitschne. Operu mohou diváci zhlédnout v neděli v šest hodin večer v Janáčkově divadle.

Národní divadlo moravskoslezské vystoupí s Výlety páně Broučka v hudebním nastudování Roberta Jindry a v režii Jiřího Nekvasila v úterý 25. listopadu v sedm hodin večer v Mahenově divadle. Opera měla premiéru minulý měsíc.

jeji pastorkyna

jeji pastorkyna

Opera Národního divadla uvede ve středu 26. listopadu v sedm hodin večer v Janáčkově divadle Příhody lišky Bystroušky s dirigentem Robertem Jindrou a v režii Ondřeje Havelky. Toto uvedení doprovodí výstava k příležitosti 90. výročí světové premiéry této inscenace, která se konala v Divadle Na hradbách v brněnském Národním divadle.

liska liska2


Festival slavnostně zakončí Glagolská mše v sobotu 29. listopadu v sedm hodin večer. Zazní v původní podobě, ve které ji 5. prosince 1927 Leoš Janáček složil, a na stejném místě, kde byla vytvořena – na Stadionu Kounicova.

Celý program je na webu festivalu, kde je stále možné zakoupit vstupenky na většinu představení. Děti, studenti, ZTP a členové Klubu přátel a opery NdB zaplatí poloviční ceny, senioři mohou počítat s třicetiprocentní slevou, o 50 korun levněji se na festivalová představení dostanou studenti a akademici z JAMU.