čtvrtek, 20 listopad 2014 12:40

Vánoce jsou za dveřmi. Na Svoboďáku už stojí vánoční strom

Napsal(a)
Brno už má svůj vánoční strom, je jím 16 metrů vysoká jedle ojíněná. Brno už má svůj vánoční strom, je jím 16 metrů vysoká jedle ojíněná. www.brnenskevanoce.cz

Na náměstí Svobody se v úterý večer objevil Brňany vybraný vánoční strom. Majestátná jedle ojíněná měří 16 metrů. V bílovickém polesí vyrůstala 26 let, dokud ji v pondělí ráno nepokáceli lesníci.

 Bílovický polesný Pavel Podlipný vytipoval tři stromy, mezi kterými se Brňané rozhodovali v internetové anketě. „Vždy rozhoduje pěkný tvar, přiměřená výška a dobrá dostupnost k cestě. Strom totiž nemůžeme skácet obvyklým způsobem, to by se polámaly větve. Kácíme ho pomocí jeřábu," popsal Podlipný.

Jedle ojíněná získala v anketě 6614 hlasů. Vítězství to bylo drtivé, další dva stromy (smrky ztepilé) získaly dohromady pouze 1240 hlasů. Vánoční strom vybírali Brňané už pošesté, v prvním roce se ankety zúčastnilo pouhých 500 hlasujících.

hlasovani o strom 2014a 930

anketa-o-vanocni-strom 0
Na vánoční strom jsou kladené vysoké nároky, musí být nejen krásný, ale i zdravý, aby vydržel nápor větru nebo zátěž ozdob. Kvalitu a zdraví stromu ověřuje speciální zkouška neboli atest, který provedli pracovníci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Jak bude vánoční strom vypadat?

Do soboty vyrostou na náměstí Svobody dřevěné stánky, zoo koutek a Betlém V příštím týdnu pak dostane jedle ojíněná i vánoční stánky výzdobu. Jedle bude vystrojena v tradičních staročeských tvarech a barvách – červené a zlaté. Omotají ji světelné řetězy v bílé teplé barvě (30 000 LED diod), mezi kterými budou rozmístěny světelné blesky (100 kusů) a světla imitující padající vločky (50 kusů) tak, aby dekoraci dodaly dynamiku.

IMAG2060 IMAG2063

 

Strom dozdobí červené a zlaté světelné stuhy s menšími koulemi (15 světelných zlatých koulí) a plastové baňky ve stejných barvách (60 červených a 60 zlatých). Na stromě budou umístěny i hnědé ratanové hvězdy (50 kusů). Vršek stromu rozzáří téměř dvoumetrová světelná špice pokrytá zlatými koulemi.

Vánoční strom se rozsvítí v pátek 28. listopadu přesně v 17 hodin. O půl hodiny dříve oficiálně odstartují Brněnské Vánoce s tradičními trhy, Betlémem, bohatým kulturním programem, který zahrne i zimní kino, a dalším doprovodným programem.

IMAG2062