úterý, 10 březen 2020 12:57

Preventivní opatření v souvislosti s koronavirem: V Brně se zavře 66 základních škol

Napsal(a)

Veškeré aktuální informace naleznete na novém městském webu: www.brno.cz/koronavirus. Informace v článku níže už nadále nebudou aktualizovány.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 10. 3. sérii opatření, kterými reaguje na šíření koronaviru SARS-CoV-2 (způsobujícího onemocnění COVID-19) v České republice. Zakázány jsou všechny hromadné akce, kde je najednou více než 100 osob. Dále byla zakázaná výuka na základních, středních, vysokých i vyšších odborných školách.

V Brně se toto opatření týká 66 základních škol, které spravuje magistrát a navštěvuje je 31,5 tisíce žáků. Mateřské školy zůstávají otevřené. K této věci doporučujeme sledovat aktuální informace na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Rodiče dětí do 10 let, kteří nemohou jít do práce, mohou čerpat ošetřovné. Potvrzení o nároku na dávku nevyplňuje praktický lékař, ale škola," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Velký dopad má zákaz akcí s účastí nad 100 návštěvníků pro kulturní instituce zřizované městem, jako jsou divadla, kino, filharmonie a další. Úplné uzavření již oznámilo Národní divadlo Brno. Další instituce situaci analyzují a postupně zveřejňují, jaký bude jejich další postup. Podrobnosti týkající se vracení vstupného, respektive změny termínu představení budou brzy zveřejněny na webových stránkách a sociálních sítích daných organizací.

V provozu nebudou ústřední knihovna Jiřího Mahena na Kobližné ani Moravská zemská knihovna. Už je také jasné, že se na brněnském výstavišti nebude konat žádný veletrh.

V současné době nebude výrazně omezeno fungování Magistrátu města Brna. Občanům však doporučujeme, aby jej navštěvovali pouze v nezbytných případech. Klienti se mohou vyhnout návštěvě Živnostenského úřadu města Brna z důvodu nutnosti ohlášení vázané živnosti (viz nový zákon o realitním zprostředkování), a to díky elektronickému podání prostřednictvím aplikace JRF (https://www.rzp.cz/elpod.html), případně z datové schránky podatele do datové schránky statutárního města Brna (ID datové schránky a7kbrrn), nebo na elektronickou podatelnu Magistrátu města Brna Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (podání musí být opatřené uznávaným elektronickým podpisem). Alternativně je možno učinit podání i prostřednictvím pošty. Bezhotovostně lze zaplatit i poplatek za odpady.

Spoje městské hromadné dopravy budou jezdit dle platného jízdního řádu. Pokud by došlo ke změně, bude o tomto magistrát a Dopravní podnik města Brna informovat. K tomuto přidal dopravce další preventivní opatření. Dveře se budou ve vozech MHD otevírat samy, aby cestující nemuseli sahat na tlačítko sloužící k jejich otevření. Zároveň bude zvýšena dezinfekce vozů.

Ve smyslu doporučení Krajské hygienické stanice je vhodné dodržovat standardní hygienická pravidla platná při pohybu s vyšší koncentrací lidí, tedy především osobní hygienu (mytí rukou, zakrytí úst při kašli či kýchání apod.).

www.brno.cz