úterý, 25 červen 2019 17:26

Brněnští strážníci obcházejí parkoviště a varují: v zavřeném autě jde dětem i psům o život

Napsal(a)

Rodiče malých dětí a majitele domácích zvířat oslovují v těchto dnech na parkovištích brněnští strážníci s velmi vážně míněným varováním. Nikdy nenechávejte dítě ani zvíře osamoceně v autě, upozorňují letáky městské policie.

Hlídky během letních měsíců umísťují tato sdělení za stěrače, aby upozornily na riziko rychlého přehřátí organismu, které může mít fatální následky. Děti nemají vyvinutou schopnost termoregulace a během několika minut jim hrozí celkový tělesný kolaps.

Podmínky v zavřeném vozidle mohou být bez nadsázky smrtící. Už během několika minut může teplota vyšplhat o desítky stupňů. Na přímém slunci je nárůst ještě mnohem strmější.

„Po celé léto se budou hlídky zaměřovat například na parkoviště u obchodních center, kde někdy rodiče zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Nepřímo tím odkazuje i na loňský případ, kdy brněnští strážníci zachránili z auta netečnou holčičku, jejíž otec nesprávně tvrdil, že se s manželkou vzdálil jen na pět minut.

Ze strany městské policie rozhodně nejde o jednorázovou akci. „Problém si zaslouží dlouhodobou osvětu. Informovat budeme celé léto, a nejen letos. Plánujeme oslovit i obchodní centra a nabídnout jim spolupráci. Letáky budeme během své další činnosti roznášet také v brněnských rekreačních oblastech i na jiných místech,“ upozornil Luboš Oprchal.

Výrazné kontrastní letáky mají na lícové straně velký nápis „varování“ a dominuje na nich znak městské policie. Některé řidiče mohou zpočátku polekat, že porušili dopravní předpisy. Uklidní je ovšem rubová strana s preventivními informacemi. Nápadně křiklavé zpracování je záměrné, aby na první pohled upoutalo pozornost motoristů.

„Podobně jako děti jsou v nebezpečí i psi a některá další zvířata. Psi se potí pouze tlapkami a ochlazují se jazykem. Zavřené auto je pro ně smrtící pastí. Přehřátí přichází bleskově a zvíře může uhynout po zdánlivě zanedbatelném čase stráveném ve vozidle,“ zdůrazňuje Zdeněk Reichenauer, strážník z jednotky psovodů Městské policie Brno.

Strážníci chtějí udělat maximum pro dostupnost informací. Tisková data k letáku proto vložili na své internetové stránky na adrese www.mpb.cz, aby si je mohl kdokoliv stáhnout a vystavit či položit na viditelném místě například v zaměstnání, na domovní chodbě nebo kdekoli jinde.

www.mpb.cz