pondělí, 01 říjen 2018 18:12

Začal strojírenský veletrh. Letos už 60. ročník

Napsal(a)

Prvních pět říjnových dní bude v Brně patřit největšímu strojírenskému veletrhu ve střední Evropě. Vystavovat přijede 1651 firem ze 32 zemí celého světa. Hlavním tématem jubilejního 60. ročníku bude automatizace a průmysl 4.0. Slavit se bude také 100 let od založení Československé republiky.

Ohlédnutí za strojírenskými legendami české průmyslové minulosti, ale především výhled do budoucnosti technických oborů. Takový program přinese letošní Mezinárodní strojírenský veletrh, který dnes začíná na brněnském výstavišti. Stejně jako v předchozích letech to bude obří akce a pořadatelé očekávají, že branami areálu projde první říjnový týden přes 80 tisíc lidí.

Těšit se mohou na roboty, automaty, továrnu na čokoládu s chytrými technologiemi pro potravinářský průmysl, ale také na výstavu k oslavám 100 let republiky. I proto je partnerskou zemí letošního jubilejního ročníků Slovensko, které má v pavilonu A1 největší expozici ze všech vystavujících zemí. Na veletrhu se navíc poprvé v historii potkávají český a slovenský premiér, kteří společně zahájí slovenskou expozici.

V pavilonu A1 je přichystána také výstava s názvem 100ries, která návštěvníkům postupně představí sto příběhů průmyslových legend minulého století. Stejně jako při vůbec prvním veletrhu v roce 1959 bude nad hlavami návštěvníků veletrhu viset větroň Blaník L 13. K vidění bude i legendární stroj Stříbrný šíp, jediný exemplář motorového vozu M260.0, který vyrobil na přelomu let 1938 a 1939 podnik ČKD pro Československé státní dráhy, ale i další klenoty tuzemského strojírenství.

Mezi největší lákadla bude patřit i socha prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v nadživotní velikosti, kterou před zraky návštěvníků začal frézovat třímetrový robot.

Na veletrhu budou zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu, hlavními obory budou digitalizace, robotizace a automatizace. Návštěvníci uvidí na vlastní oči, jakým způsobem ve velkých firmách probíhá čtvrtá průmyslová revoluce i to, že roboti stále častěji dokáží zastat práci lidí. K vidění bude například část montážní linky pro automobilový průmysl nebo jednoruká verze robota YuMi.

Stejně jako v minulých letech bude i letos přibližně polovina vystavovatelů ze zahraničí s tím, že největší zastoupení bude mít jako tradičně Německo. Přijedou ale i vystavovatelé z Číny, Koreje, Taiwanu, Francie či Itálie. Novinky představí i tuzemské technicky zaměřené vysoké školy, například brněnské VUT.

Společně s hlavním veletrhem se uskuteční i pět specializovaných veletrhů. IMT bude přehlídkou kovoobráběcích a tvářecích strojů, FOND-EX je specializovaný především na slévárenské obory, WELDING pak na svařovací techniku, PROFINTECH představí technologie pro povrchové úpravy a PLASTEX je veletrhem plastů, pryže a kompozitů.

Otevřeno je od 1. do 5. října. Od pondělí do čtvrtka vždy od 9:00 do 18:00, v pátek 5. října pouze do 16:00. Vstupné zakoupení online stojí 220 Kč, na místě pak 270 Kč. I v letošním roce navíc mohou návštěvníci spojit účast na veletrzích s poznáváním celého města prostřednictvím projektu Brno Fair City Vstupenku mohou využít k získání výhod v oblasti městské hromadné dopravy, gastronomie, zábavy a nebo relaxace ve vybraných podnicích ve městě.

K využívání výhod je potřeba mít speciální náramek, který slouží k identifikaci účastníků veletrhu. Náramek lze jednoduše získat během konání veletrhu v Info Pointu BRNO FAIR CITY u hlavního vstupu na základě předložení platného vystavovatelského průkazu (vystavovatelé) nebo platné vstupenky (návštěvníci) na Mezinárodní strojírenský veletrh 2018.

www.brno.cz