pátek, 31 srpen 2018 08:19

Od soboty 1. září startuje nový systém parkování a vjezdu do centra

Napsal(a)

Modré čáry v ulicích, nové značky s parkovacími režimy i nové parkovací automaty, kde je možné platit i kartami. V historickém centru Brna začínají 1. září platit nová pravidla pro vjezd i parkování. Podrobně se tomuto tématu věnuje web www.parkovanivbrne.cz ; kontaktní centrum pro vyřízení oprávnění je na Zvonařce 5.

Rezidentům i abonentům se zvýší šance, že zaparkují poblíž svého bydliště. Návštěvníci zaparkují v parkovacích domech a v ulicích Benešova, Za Divadlem a Rooseveltova. Od 1. listopadu začnou platit nová pravidla i v dalších třech oblastech přiléhajících k centru. Týkat se ale budou jen parkování – vjezd je regulovaný jen v historickém jádru.

Omezení vjezdu do historického centra

„Pěší zóna, vjezd povolen pouze vozidlům s povolením Odboru dopravy Magistrátu města Brna.“ Takovou značku vídají chodci i řidiči ve velké části historického centra města již řadu let. Kromě ulic, kudy projíždí tramvaj, je na pěší zónu ostatně upozorní i zádržné sloupky, které jsou v ulicích od roku 2007. Vjezd byl dosud regulován i v mnoha dalších ulicích – bez časového omezení se řidiči dostali jen z ulice Rooseveltova do části Jezuitské, Mozartovy a části Dvořákovy. Všude jinde i dosud platila různá časová omezení, která centrum zklidňovala. Omezení pro vjezd tím pádem nejsou nová, mění se jen jejich nastavení.

Oprávnění k vjezdu už nebude mít podobu kartičky, vše bude evidováno na registrační značku vozidla. Pokud jsem rezident či abonent v místech s omezeným vjezdem v rámci oblasti, mám oprávnění k vjezdu automaticky přiřazené k parkovacímu oprávnění. Čili nemusím vyřizovat více věcí naráz. Pokud mám v oblasti nejužšího centra vlastní stání (garáž, vnitroblok, vyhrazené parkovací stání), stačí mi vyřídit si jen oprávnění k vjezdu, které je zdarma.

Parkovací režimy

  • Nový systém parkování zavádí tři nové parkovací režimy.

Rezident

  • fyzická osoba s trvalým pobytem ve vymezené oblasti nebo majitel nemovitosti ve vymezené oblasti
  • na dopravním značení jsou místa s rezidentním režimem značena modrým pruhem.

Abonent

  • podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem ve vymezené oblasti nebo podnikající fyzická nebo právnická osoba s provozovnou ve vymezené oblasti
  • na dopravním značení jsou místa s abonentním režimem značena zeleným pruhem

Návštěvník

Není v oblasti abonent ani rezident. V oblastech nového parkovacího systému, které jsou na svislém značení označeny oranžovým pruhem, je krátkodobé parkování zdarma (30 nebo 60 minut, podle cenového pásma), posléze se platí prostřednictvím parkovacích automatů nebo mobilní aplikace. Řešením jsou také parkovací domy nebo P+R parkoviště. Jestliže jedu na návštěvu za konkrétním rezidentem, mohu jej požádat o dočasné parkovací oprávnění. Každý rezident (včetně dětí a neřidičů) může svým návštěvám rozdělit dohromady až 150 parkovacích hodin ročně. V oblasti historického centra s regulovaným vjezdem není návštěvnický režim.

Podrobnější informace včetně formulářů, kontaktů, úředních hodin kontaktního pracoviště a odpovědí na nejčastější dotazy najdete na www.parkovanivbrne.cz.

www.brno.cz