středa, 01 srpen 2018 16:17

Brno – hlavní nádraží, nebo Rola? Lidé už vymysleli přes tisíc názvů

Napsal(a)

Anketa o pojmenování nového nádraží vstupuje do druhé poloviny. Lidé navrhují pojmenovat ho po osobnostech jako Mendel nebo Masaryk, výrazy z hantecu typu Rola či Hlavas nebo recesisticky jako Praha-východ. Do zářijového hlasování zatím postupuje 1174 návrhů.

Od začátku července zaregistrovali lidé dva a půl tisíce názvů nového nádraží. Nejčastěji doporučují zůstat u současného označení Brno – hlavní nádraží. Tento návrh už zaznamenali organizátoři téměř stokrát.

Unikátních návrhů splňujících pravidla dosud přišlo 1174. Jsou mezi nimi i kuriozity jako 49°11′26,09″ s. š., 16°36′46,09″ v. d. (neboli zeměpisné souřadnice nynějšího hlavního nádraží), Brnbán tulipán nebo ŽEBRADLO – Železniční brněnská akceptovaná dopravní lokalita. Některé návrhy pramení z hantecu (Rola, Šalingrad či Hlavas), jiné z odvěké brněnsko-pražské rivality (Antiprágl, Osvětlená zatáčka na trase Praha–Vídeň, Praha-východ či Praha – brněnské předměstí).

Mnozí navrhovatelé doporučují spojit název nádraží se jménem slavných osobností. Nové nádraží by tak mohlo připomínat třeba Mendela, Masaryka nebo Loose. Podle pravidel však musí jít o jméno již nežijícího člověka, vyřazeny tedy byly například názvy nádraží Karla Gotta nebo nádraží Bolka Polívky.

Zapojit se do navrhování může veřejnost napříč Českou republikou, a to až do konce srpna. Názvy lze posílat na web www.nasnovejnadr.cz nebo vyplnit formulář na podatelně brněnského magistrátu. Všechny názvy splňující pravidla postoupí do hlasování, ve kterém v září lidé vyberou 10 favoritů. V říjnu už budou rozhodovat pouze uživatelé BrnoID s plně ověřeným účtem.