pátek, 14 listopad 2014 00:00

Žena nechala zablokovat ukradený telefon. Zmrazila klony po celé republice

Napsal(a) kol

Brněnští policisté na začátku listopadu narazili na klonované mobilní telefony. Originál někdo ukradl mladé ženě na hlavním nádraží. Aby ho nezneužil, nechala si ho zablokovat. Hned druhý den se ale policii v Mladé Boleslavi ozval muž, že i jeho telefon je zablokovaný. Ukázalo se, že si koupil levnou kopii z Asie, která drahý telefon takzvaně naklonovala a použila stejné výrobní číslo.

"Policisté z obvodního oddělení Brno-střed přijali začátkem listopadu oznámení o odcizení mobilního telefonu. Dvacetiletá žena o něj přišla pravděpodobně v prostoru hlavního nádraží. A protože policistům řádně prokázala původní vlastnictví věci, nechali telefon zablokovat," uvedl mluvčí brněnské policie Pavel Šváb.

Druhý den se dostavil na obvodní oddělení v Mladé Boleslavi muž, kterému byl mobil také zablokován. "Až potud by se jednalo o tuctový případ. Policistům jej dobrovolně vydal, uvedl, že jej pořídil přes čínský internetový portál, a že jde o kopii originálního výrobku," popsal mluvčí.

V dalších dnech však vyšlo najevo, že přístrojů se zablokovalo hned několik. Zákazníci totiž koupili telefony, u nichž bylo shodné výrobní číslo - takzvané IMEI.

"Nižší cena repliky tak s sebou nese i toto úskalí. Stačí, aby kdokoliv z majitelů klonovaných mobilů nechal v budoucnu svůj přístroj zablokovat. Znemožní užívání zloději, ovšem nechtěně způsobí problémy dalším lidem. I když jen na přechodnou dobu," dodal Šváb.

Vzhledem k situaci budou telefony odblokovány a vráceny zpět majitelům.