úterý, 07 srpen 2018 16:09

Ohlédnutí za MotoGP: český úspěch i Rossiho historický rekord

Napsal(a)

O víkendu se na brněnském Masarykově okruhu odjela Velká cena České republiky a čeští jezdci v ní zanechali historickou stopu.

Jedenáct let čekali fanoušci na pódiové umístění českého závodníka v závodě na domácí půdě. Naposledy to byl Lukáš Pešek, který si v Brně vyjel 3. místo. Stejné umístění získal v neděli také Jakub Kornfeil. Tomu se v sobotu podařilo zajet životní jízdu a v kvalifikaci získal pole position. Do nedělního závodu tak nastupoval z prvního místa, které se mu dařilo v závodně průběžně udržovat. Po poklesu na sedmou pozici nakonec skončil jako třetí nejrychlejší.

"Byl to dost vyrovnaný závod, vůbec jsem to v Brně nečekal. Oproti sobotě, kdy jsem měl skvěle připravenou motorku, se něco změnilo a nejela tak dobře," uvedl k závodu Kornfeil. Zda bude v příští sezóně pokračovat v kategorii Moto3 nebo přestoupí do vyšší Moto2 zatím nepotvrdil.

I Karel Abraham, který jezdí za kategorii MotoGP, zatím s týmem jedná, co bude dál. Podle jeho slov by především rád jezdil na novější motorce. Ta aktuální je totiž dva roky stará, což ovlivňuje i jeho výkony v závodech. V neděli skončil v Brně na 18. místě.

Sobotní kvalifikaci sledovalo přes 71 tisíc fanoušků, nedělní závod pak téměř 85 tisíc. Celkem bylo na okruhu od pátku do neděle 187 348 diváků.

Úspěchy zahraničních jezdců

Na vítězství si na Masarykově okruhu jistě pomýšlel i skoro čtyřicetiletý jezdec Valentino Rossi. Pokud by se mu to podařilo, byl by jediným závodníkem, který v Brně vyhrál sedmkrát. Připsal si tady totiž i své zcela první vítězství v kariéře v roce 1996. Přestože startoval z druhého místa, což je jeho druhý nejlepší výkon v kvalifikaci v této sezóně, skončil v závodě na čtvrtém místě. I přesto jako první jezdec v historii šampionátu překonal zisk 6000 bodů.

Loňský vítěz Marc Marquez V Brně své prvenství neobhájil. Letos závod dokončil na třetím místě. V nedělním závodě si ale připsal přesně stý start v kategorii MotoGP.

Vítěz královské kubatury Ital Andrea Dovizioso letos překonal své dosavadní výsledky ze všech brněnských startů. Za posledních pět let, kdy v Česku startoval na Ducati, neskončil lépe než šestý. Pošesté v kariéře v MotoGP navíc startoval z prvního místa.

Nedělí to neskončilo

Jezdci kubatury MotoGP na okruhu zůstávají i po závodním víkendu. Dnes do 18 hodin absolvují testy, které jsou přístupné veřejnosti. V Brně zůstává 22 pilotů. Testuje například Valentino Rossi, Marc Márquez, Jorge Lorenzo nebo vítěz Andrea Dovizioso. Přístupné jsou sedadlové tribuny T3/T5 a přírodní tribuna C. Parkování je možné na parkovišti naproti hlavním tribunám.