úterý, 01 květen 2018 17:43

Brno má dvojici dvacetiletých strážníků, slavnostně si převezmou služební průkazy

Napsal(a)

Mezi čtrnácti strážníky, které ve středu slavnostně přijme brněnská městská policie do svých řad, je i dvacetiletá žena a stejně starý muž. Strážníky mladší jednadvaceti let umožňuje přijímat novela zákona o obecní policii účinná od ledna.

Při takzvaném slavnostním vyřazení si oba nováčci společně s tuctem svých kolegů z rekvalifikačního kurzu převezmou služební průkazy a odznaky. Na Nové radnici jim je předá primátor Petr Vokřál a ředitel městské policie Luboš Oprchal. Cesta k uniformě vedla přes rozsáhlé studium zákonů a vyhlášek, střelecký trénink a intenzivní výcvik sebeobrany či taktiky zákroků.

Než mohli žadatelé o zaměstnání do tříměsíčního kurzu vůbec nastoupit, museli projít psychologickým vyšetřením, fyzickými zkouškami a osobním pohovorem. „Uchazeči musejí být dostatečně duševně vyzrálí a mít potřebný nadhled. Dva vybraní mladí strážníci prokázali, že jsou psychicky velmi vyspělí. Dalších osmnáct jejich vrstevníků takové štěstí nemělo a testy neprošli,“ podotkl k výběru adeptů mezi 18 a 21 lety Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

Mezi čtrnácti novými strážníky jsou čtyři ženy. Městská policie naplňuje svůj příslib a působiště našla svým posilám především v okrajových částech města, kde je po hlídkách v terénu největší poptávka. Pouze jediná kolegyně bude působit v centru Brna.

Služba beze zbraně
„Je příjemné, že můžeme oslovit i plnoleté uchazeče, kteří ještě nedosáhli jednadvaceti let. Dosud je mohla v klíčovém věku, kdy se rozhodují o své budoucnosti, oslovit například armáda nebo státní policie, ale městským policiím tato možnost scházela. Musejí ovšem vyhovět velmi přísným kritériím, stejně jako ostatní adepti,“ potvrdil Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Mladé nováčky chce brněnská městská policie především postupně seznamovat s prací, aby se přirozeným vývojem stali plnohodnotnými členy týmu. „Sloužit budou se zkušenými strážníky, aby si osvojili přívětivou a efektivní komunikaci, správné pracovní postupy a zorientovali se v rozsáhlé problematice,“ doplnil Luboš Oprchal.

Strážníci do jednadvaceti let nemohou nosit služební zbraň ani řídit automobil vybavený modrými výstražnými majáky. „Od starších kolegů se naučí, že správně volená slova dokážou často předejít i použití síly,“ uvedl Luboš Oprchal.

www.mpb.cz