pondělí, 18 prosinec 2017 20:36

Při záchranách životů pomohou strážníkům čtyři nové externí defibrilátory

Napsal(a)

Hlídky městské policie jsou díky své trvalé přítomnosti v ulicích často prvními svědky vážných zdravotních potíží kolemjdoucích.

Několikrát ročně strážníci poskytují lidem s poruchou základních tělesných funkcí srdeční masáž. Naději na úspěšnou záchranu nyní zvýší čtyři nové automatizované externí defibrilátory (AED), které organizace ve středu 29. listopadu převzala od primátora Petra Vokřála.

„Těmito přístroji vybavíme tři služební vozidla našich jednotek působících v celém městě. Konkrétně dostanou dva defibrilátory strážníci pořádkové jednotky a jeden kolegové z poříční jednotky. Jeden defibrilátor umístíme i na bystrckou služebnu na náměstí 28. dubna,“ přiblížil Zdeněk Paďourek, vedoucí kanceláře ředitele Městské policie Brno.

Pro poslední zmíněnou lokalitu hovoří zejména blízkost důležitého přestupního uzlu, obchodního centra a hojně navštěvované zoologické zahrady. Jedno AED již mají strážníci od roku 2013 na služebně poříční jednotky u Brněnské přehrady, jiné je součástí výbavy „preventivního autobusu“ Mobidik.

Kolemjdoucího se srdeční zástavou zachraňovala hlídka městské policie naposledy v říjnu letošního roku. Epileptik v centru Brna náhle zkolaboval přímo před dvěma strážnicemi. Jeho životní funkce se hlídce podařilo obnovit po několikaminutové a velmi namáhavé srdeční masáži. Za svůj zákrok si minulý týden od vedení městské policie převzaly medaili Za Záchranu života. Právě v takových případech se stane AED nedocenitelným pomocníkem.

„V následujících týdnech proškolíme v používání defibrilátorů několik desítek strážníků, dohromady více než padesát. Naším cílem je, aby pro něj hlídky sáhly vždy bez zaváhání a první pomoc byla maximálně efektivní,“ vysvětlil Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

První strážníci již kurz absolvovali a defibrilátory se tedy obratem stávají součástí vybavení služebních vozidel a míří se strážníky do služby ve městě. Přístroj svěřený poříční jednotce najde v letním období uplatnění i na hlídkovém člunu.

Oficiální předání se konalo na radnici městské části Brno-střed. 

www.mpb.cz