pátek, 11 září 2015 15:25

Skauti na brněnských benzínkách umývají autům okna. Bojují tak proti leukémii

Napsal(a)
Skauti umývají projíždějícím autům okna. Skauti umývají projíždějícím autům okna. Společně proti leukémii

O víkendu se čerpací stanice nejen v Brně, ale i po celé České republice opět zaplní skauty. Uskuteční se totiž již 18. ročník tradiční sbírky Společně proti leukémii! Skauti a skautky v "krvavě" rudých tričkách budou projíždějícím autům umývat okna a řidiči jim na oplátku mohou vhodit dobrovolný příspěvek do zapečetěné kasičky. Řidiči je v Brně mohou potkat na čtyřech benzínkách, v celé republice pak jsou na skoro padesáti čerpacích stanicích.

"Letošní ročník benzínkové sbírky je tak trochu netradiční. V minulých letech se konala vždy v červnu, letos jsme ji ale kvůli pořádání celorepublikového setkání Obrok v Liberci posunuli na září. Navíc slaví osmnáctiny, a to už je něco. Komu jinému se za ‚dětství‘ podaří přispět na dobrou věc více než osm milionů korun?", řekl s úsměvem celostátní koordinátor sbírky, skautský vedoucí Miroslav Martinek.

Sbírka Společně proti leukémii, kterou pořádá Junák – český skaut a Nadace pro transplantace kostní dřeně, se poprvé uskutečnila v roce 1998. Za sedmnáct předchozích ročníků skauti a skautky přispěli na účet nadace částkou 8.264.785,- korun.

"Výtěžek po skončení sbírky poputuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně. Slouží k rozšiřování Českého národního registru dárců kostní dřen. Cílem sbírky je pomoc lidem postiženým leukémií a dalšími nemocemi krvetvorby," dodal Martinek.

945643 616562761695799 1133954898 n   1010969 619513674734041 205162340 n

Zatímco samotnou transplantaci kostní dřeně platí zdravotní pojišťovny, vyhledání vhodného dárce – a s tím spojené vytvoření registru potenciálních dárců kostní dřeně – je hrazeno pouze z prostředků, které se podaří nadaci získat od dárců a sponzorů. Jen vyšetření důležitých transplantačních HLA znaků nových dárců každoročně přijde na tři miliony korun.

V Brně budou skauti přes víkend na čtyřech benzínkách - na dvou stanicích Shell na ulici Hradecká, Agip na Olomoucké a OMW na Heršpické. A protože celá sbírka a především boj s leukémií souvisí s krví, budou „krvaví“ i sami skauti – na benzínkách je poznáte podle triček, která barvou připomínají krev.