pondělí, 20 červenec 2015 18:58

Brno pokračuje v opravách kulturních institucí. Janáčkovo divadlo dostane novou fasádu

Napsal(a)
Janáčkovo divadlo pokrývá současná fasáda již přes 50 let. Janáčkovo divadlo pokrývá současná fasáda již přes 50 let. David Kennedy, commons.wikimedia.org

Rada města Brna rozhodla, že Janáčkovo divadlo dostane novou fasádu. Smlouva byla schválena 14. července a její součástí je i rekonstrukce vnitřních technologií. Divadlo navíc dostane i létající stroj. Zakázku skládající se ze tří hlavních kroků má stavební společnost PS Brno dokončit za 300 dnů.

"Opravy Janáčkova divadla proběhnou za plného provozu, výjimkou je repase tahového systému, která bude trvat 40 dní. Díky společné snaze města Brna a zhotovitele dojde k repasi ještě v průběhu divadelních prázdnin," uvedl mluvčí města Brna Pavel Žára.

Během rekonstrukce dostane divadlo novou fasádu, která vymění padesát let starý travertinový obklad, který již praská, odpadává a ohrožuje kolemjdoucí. To však není všechno. Stavební firma, která bude zakázku provádět, se však zavázala k dalším dvěma krokům.

Kromě fasády budou opraveny akumulátorovny, u nichž bylo zjištěnou, že jsou již dlouho za svou životností. "Baterie byly nainstalovány v květnu 1992, a jsou tedy v provozu již 23 let," doplnil Žára.

Třetí oprava se pak bude týkat tahového systému na jevištním provazišti. "Jedná se o repasi tahového zařízení horní mechaniky Janáčkova divadla. Součástí bude realizace létacího stroje pro zavěšení a pohyb osob," dokončil mluvčí Brna.