úterý, 16 červen 2015 11:52

Brněnská legenda Petr Švancara zahájí fotbalový turnaj nevidomých v Bučovicích

Napsal(a)
finále Parapan American Games v Riu de Janeiru 2007 finále Parapan American Games v Riu de Janeiru 2007 Marcello Casal, commons.wikimedia.org

V Bučovicích se odehraje mezinárodní fotbalový turnaj nevidomých fotbalistů. Sportovní akce Bučovice Blind Football Cup se zúčastní i brněnská fotbalová legenda Petr Švancara či nejlepší nevidomý hráč světa, Brazilec Jeferson Gonçalves. Pořadatele však i přes takové taháky tíží spíše nezájem českých fanoušků.

"Sportovní klání nevidomých sportovců nemají u nás zatím velký ohlas. Přitom ve světě se těší velké přízni fanoušků. Kvůli kapacitě jsme dokonce museli odmítnout 16 týmů z 11 zemí," sdělila pořadatelka turnaje Jitka Graclíková.

Třetího ročníku tohoto turnaje, který se bude konat od pátku do pondělí, se zúčastní týmy z Velké Británie, Brazílie, Řecka, Belgie či Německa. Bučovice jsou podle organizátorů ideálním místem pro konání, jelikož splňují mezinárodní parametry a jsou zde příjemné a pohodlné ubytovací prostory pro sportovce.

Petr Švancara zahájí turnaj 20. června slavnostním výkopem. Sám si však vyzkoušel, jaké to je hrát nevidomý na tréninku 11. června. "Petr Švancara se ochotně připojil do dění Bučovice Blind Football Cupu a chtěl si na vlastní kůži zkusit, jaké to je hrát fotbal jako nevidomý. Je to zkušený hráč, ale slepota dodává hře úplně jiný rozměr. Z předchozích zkušeností víme, že hra i takto kvalitním hráčům příliš nejde, ale třeba překvapí," vysvětlila Graclíková.

Že se jedná o skutečně prestižní akci, vypovídá i množství hvězd, které se turnaje zúčastní. Kromě již zmíněného Jefersona Gonçalvese, se na turnaji objeví i trojnásobný britský paralympionik Darren Harris, který v Bučovicích oslaví své 42. narozeniny.

Posledním vítězem je brazilský tým ICB Bahia, kteří budou letos obhajovat titul. Více informací pak naleznete na  stránkách turnaje, kde budou k dispozici i online výsledky.