úterý, 11 listopad 2014 00:00

Živí kolegové Chipa a Dalea vítají návštěvníky zoo

Napsal(a)
Čipmank východní rád pojídá ořechy. Čipmank východní rád pojídá ořechy. Zoo Brno

Vzácní čipmankové východní, kteří se v animované podobě proslavili díky dětskému seriálu Chip a Dale, mají za sebou první dny v brněnské zoologické zahradě. Hlodavci z čeledi veverkovitých s hnědavou srstí pokrytou barevnými pruhy obývají expozici v otevřené průchozí voliéře orla bělohlavého.

 Zoologická zahrada v Brně získala v říjnu od soukromého chovatele mimořádný přírůstek - několik čipmanků východních.

„Chová je jen několik zahrad v Anglii a odchovy jsou velmi vzácné. Samičky jsou březí jeden měsíc a rodí se většinou čtyři až pět mláďat. Budeme tedy doufat, že v novém prostředí umělé sekvoje se jim bude líbit, a podaří se také odchovat mláďata," řekla kurátorka savců Zoo Brno Miroslava Friedman.

Tito štíhlí hlodavci patří mezi zemní veverky. Vyznačují se typickým huňatým ocasem a velkými lícními torbami. Měří okolo 30 až 35 centimetrů včetně ocasu a váží zhruba 100 gramů. Čipmankové východní žijí ve Spojených státech a Kanadě, v našich končinách se nevyskytují.

Čipmankové žijí většinu roku samotářsky, proto se v expozici brněnské zoologické zahrady nachází pouze roční sameček, zatímco ostatní žijí rovněž samotářsky v zázemí zahrady. Samečci se potkávají se samičkami pouze v období páření, které u těchto tvorů nastává od února do května a od června do srpna.

Přes zimu tito hlodavci hibernují. Zajímavostí je, že si nevytvářejí tukové zásoby na těle, ale schovávají si jídlo na různých místech a během hibernace se několikrát probouzejí a zásoby pojídají. Jejich jídelníček tvoří semínka, hrozny a různé ořechy.

Čipmank východní patří mezi zemní veverky, proto se většinu času drží nízko.

Tito hlodavci jsou v Evropě velmi vzácní.

Čipmankové východní jsou s délkou okolo 30 centimetrů včetně ocasu o něco menší než veverky obecné, které potkáváme v našich lesích.